SGK anneye ödenen fazla maaşı oğlundan tahsil etti

13 Nisan 2018 Cuma 15:26
SGK anneye ödenen fazla maaşı oğlundan tahsil etti
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), iki yıl önce yaşamını yitiren Besey Güneş’e 36 yıl boyunca fazla emekli maaşı ödendiği gerekçesiyle çıkardığı 2 bin 580 liralık borcu tahsil etmek için çocuklarından Nuri Güneş’in maaşına haciz koydurdu.

Antep’de yaşayan devlet memuru Nuri Güneş’in annesi Besey Güneş’e, 1982 yılında eşinin ölümüyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli maaşı bağlandı. 2016 yılına kadar emekli maaşı alan Besey Güneş’in ölümü sonrasında ise, o zamana kadar fazla ödeme yapıldığı gerekçesiyle çocuklarına SGK tarafından 2 bin 580 liralık borç çıkarıldı. 

 

Bu durum ise, devlet memuru olan çocuklarından Nuri Güneş’in maaşının 4’e birine başlatılan icra takibi kapsamında haciz konulmasıyla ortaya çıktı. 

 

‘36 YIL BOYUNCA DEVLET HATA YAPAR MI?’

 

8 kardeş olduklarını ve sadece kendisinin çalıştığını belirten maaşına haciz konulan Nuri Güneş, 36 yıl boyunca fark edilmeyen bir hata sonucu mağdur edildiğini, hatanın hesabının kendisinden değil, SGK çalışanlarına kesilmesi gerektiğini söyledi.

 

Devletin 36 yıl sonra kendilerine adeta "pardon" dediğini ifade eden Güneş, “Devlet memuru olduğum için SGK maaşımın dörtte birine haciz koydu. Biz annem ölünce, hemen kuruma başvurarak vefatını bildirdik ve maaşın kesilmesini sağladık. Annemin malı mülkü yoktu. 36 yılda kaç hükümet, kaç cumhurbaşkanı, kaç başbakan değişti. Kamu alacaklarına yönelik çeşitli aflar çıkardı. 36 yıl; 756 ay, 12 bin 960 gün eder. Devlet 36 yıl boyunca hata yapar mı?” diye sordu.

 

Yapılan kesinti nedeniyle aldığı maaşın geçimine yetmediğini ve mağdur edildiğini söyleyen Güneş, çıkarılan borcun daha küçük tutarlarda tahsili için SGK’ye başvuru yapacağını belirtti. Güneş, “Başka mağduriyetler yaşanmaması için memurlar dikkatli çalışmalıdır” dedi.