Kuran kursunda çocuğu istismar eden imama 25 yıl hapis

8 Şubat 2018 Perşembe 13:52
Kuran kursunda çocuğu istismar eden imama 25 yıl hapis
Bismil’de Kuran kursuna giden 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan cami imamı Y.Ö'ye 25 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, cezada indirim yapmadı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki İhlas Camii'nde yetkisi olmadığı halde ders verdiği Kuran kursunda H.İ. (12) isimli çocuğa cinsel istismarda bulunan cami imamı Y.Ö. hakkında 16 yıldan 32,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Y.Ö. katılırken mağdur ve sanık avukatı da hazır bulundu. Duruşma savcısı, davanın esası hakkında verdiği mütalaasında H.İ.’ye gönderdiği mesajlarla "15 yaşından küçük çocuğa karşı cinsel istismar” ve yemek yeme bahanesiyle mağdur H.İ’yi eve götürerek “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarının işlendiğini de kaydetti. Savcı, sanığın 8 yıldan 19,5 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

 

Davanın esası hakkında mütalaaya karşı savunma yapan sanık Y.Ö., üzerine atılı suçlamaları reddederek, beraatını istedi. Sanık ve mağdur avukatlarının savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme, Y.Ö.’nün bakım ve gözetim yükümlülüğü altında olan mağdur H.İ’ye  karşı “Cinsel istismar” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarını işlediğine karar vererek, toplam 25 yıl hapis cezası verdi. Sanığa verilen cezada takdiri indirim hakkını kullanmayan mahkeme, tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

 

NE OLMUŞTU

 

Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki İhlas Camii’nde görevli imam Y.Ö. hakkında, yetkisi olmadığı halde ders verdiği Kuran kursunda 5 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıkması ardından geçtiğimiz yıl Ağustos ayında tutuklandı. Olay, sanık imam Y.Ö’nün, Kuran kursuna gelen mağdur H.İ. isimli çocuğa satın aldığı cep telefonunu ve gönderdiği mesajların mağdurun ailesi tarafından fark edilmesiyle ortaya çıktı. Mağdur çocuk ifadesinde imam Y.Ö’nün kendisini ve 4 arkadaşının sözlü ve fiziksel olarak istismara maruz bıraktığını, yaşananları ailelerine anlatmaması için tehdit ettiğini, korktuğu için durumdan kimseye bahsedemediğini anlattı. Soruşturma aşamasında, müşteki olarak ifadeleri alınan 4 çocuk ise daha sonra ifadelerini değiştirmeleri üzerine bu kez davada “tanık” olarak ifadeleri alındı. 

 

4 çocuğun ifadesini çekmesi nedeniyle davada mağdur olarak sadece 12 yaşındaki H.İ. yer aldı.  Çocukların ifadesini geri çekmesi nedeniyle bir kez daha ifadesine başvurulan H.İ.’nin iddianamede yer alan ifadesinde, daha önce verdiği ifadesinin doğru olduğunu belirterek, istismara maruz bırakılan diğer arkadaşlarının aile baskısı nedeniyle ifade vermek istemediğini düşündüğünü söylemişti.

 

Olayın basına yansıması ardından açıklama yapan Diyarbakır Müftüsü Burhan İşleyen, okul döneminde camide Kuran kursu verildiğinden haberdar olmadıklarını, yaz Kuran kursunda kadın eğitmenin görevli olduğunu ileri sürerek, Y.Ö.’nün açığa alındığını, idari soruşturma için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan müfettiş istediklerini belirtmişti.