Washington'un en büyük sinagogu başka bir sokağa taşındı

Eklenme tarihi : 11 Ocak 2019 Cuma 10:07
Washington'un en eski sinagogu Adas İsrail başka bir bölgeye taşındı. Uzaktan kumandalı bir vinç yardımıyla taşınmasına başlanan yapı, kuzey batı 3. G sokağından F sokağına götürüldü.

Tarihi dini yapı, yeni inşasına başlanan Başkent Yahudi Müzesi'ne aktarılacak. İlk kez 1876'da inşa edilen sinagog bugüne kadar 3 kez yer değiştirdi. Sinagog binası ilk kurulduğu zaman Yunan Ortodoks kilisesi olarak hizmet verirken daha sonra Afrikalı Amerikalıların ibadet ettiği bir Katolik kilisesine dönüştürüldü. Yapı daha sonra sinagoga çevrilerek Amerikalı Yahudi vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Sinagog binasının bir kısmı 1.3 milyar dolara mal olacak olan Capitol Crossing projesi sınırları içerisinde bulunuyordu. 2014 yılında yapımına başlanan ve Washington'un şehir merkezinde doğa dostu binalar yaparak kentsel dönüşüme katkı sağlayan Capitol Crossing projesinin yıllık 40 milyon dolar vergi geliri ve toplamda 8 bin yeni iş imkanı sağlaması bekleniyor. Projeyle dev bir mahalledeki eski bloklar yıkılarak otoban köprüsü altında yeni bir yaşam alanı inşa edilmek isteniyor.

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KEREM CONGAR