TÜİK'in enflasyon verileri neden tartışılıyor, verilerdeki kalite düzeltmesi ne anlama geliyor?

Eklenme tarihi : 24 Aralık 2021 Cuma 17:29
Türkiye ekonomisi tarihin en ciddi kur dalgalanmalarından birini yaşıyor. Fiyatlar her gün değişiyor. Döviz kurları eksi ve artı yönde rekor kırıyor.

Böyle bir dönemde Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileri de tartışılıyor. Çünkü, alternatif enflasyon oranı yayımlayan oluşumların ve TÜİK'in açıkladığı veriler arasında büyük fark var.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 13,58 arttığını, TÜFE'nin yıllık bazda ise yüzde 36,08'e yükseldiğini açıkladı. Böylece yıllık enflasyon, Eylül 2002'den bu yana en üst düzeye yükseldi.

TÜİK'ten önce ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Aralık ayı tüketici fiyat endeksi hesaplamalarını kamuoyu ile paylaştı. ENAG'a göre Aralık'ta enflasyon yüzde 19,35 oldu. Günlük fiyat değişimleriyle hesaplanan enflasyon, yıllık bazda ise yüzde 82,81 olarak hesaplandı.

Tüketiciler; muhalefet partileri ve ekonomistler, zamların enflasyona yansımadığını savunuyor.

Sosyal medyada düzenli olarak satın aldıkları ürünlerdeki fiyat artışlarını kendi alışveriş etiketleri üzerinden göstermeye çalışanlardan, her ay aynı pazarlardan alışveriş yaparak enflasyon günlüğü tutan muhalefet partilere uzanan bir yelpazede, bir "gerçek enflasyon" tartışması yaşanıyor.

Peki bu tartışma nasıl çıktı? TÜİK'in enflasyon verilerinde öne çıkan kalite düzeltmesi nedir?

Haber ve grafikler: Osman Kaytazoğlu

Kurgu: Ege Tatlıcı

Katkıda bulunanlar: Esra Yalçınalp

KAYNAK: BBC TÜRKÇE