Avukat Engin Kara: Çıplak aramaya direnen öğrenciler darp edildi

Eklenme tarihi : 5 Ocak 2021 Salı 22:14
DW Türkçe'ye konuşan Boğaziçi öğrencisi Denizhan Eren'in avukatı Engin Kara, gözaltına alınanların tamamının öğrenci olduğunu ve gözaltında çıplak aramaya direnen öğrencilerin darp edildiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem AKP'den milletvekili aday adayı olan Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına karşı düzenlenen protesto gösterileri sonrası 17 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada gözaltına alınanlardan sadece ikisinin Boğaziçi öğrencisi olduğu, bazılarının ise MLKP örgütü ile bağlantılı olduğunu belirtti.

DW Türkçe'ye konuşan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Denizhan Eren'in avukatı Engin Kara ise gözaltına alınanların tamamının öğrenci olduğunu söyledi. Boğaziçi dışından öğrencilerin de eylemlere katıldığını, ancak gözaltına alınanların tamamının üniversite öğrencisi olduğunu belirten avukat Eren, "Bakanlık bir açıklama yapmış. Gözaltına alınanların öğrenci bile olmadığına dair. Bu iddia yalan. Hepsi öğrenci, içlerinde farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler de var elbette. Ama gözaltında bulunan arkadaşların tamamı öğrenci üniversitelerindeki demokratik ortamı savunmak için oradalar" diyor.

Kara, öğrencilerin gözaltında kötü muameleye maruz kaldıklarını da iddia etti.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE - SERKAN OCAK