Terim’le davalık olan TFF: 50 milyon insan Terim’e 13 milyon lira ödenmesini istemiyor

7 Mart 2018 Çarşamba 20:16
Terim’le davalık olan TFF: 50 milyon insan Terim’e 13 milyon lira ödenmesini istemiyor
Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) arasındaki davada, TFF avukatı, “50 milyon TFF’nin Terim’e 13 milyon ödenmesini istemiyor” dedi.

Milli takımlardaki görevine son verilen Fatih Terim’in sözleşmesi gereği talep ettiği 13 milyon lira için TFF’ye açtığı tazminat davasına Çağlayan’daki 17’inci İş Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmayla devam edildi.

 

Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre; TFF’nin avukatı Hüseyin Karamehmetoğlu, “Türkiye nüfusunun 50 milyonu, bu paranın Terim’e ödenmemesi gerektiğini düşünüyor” dedi.

 

Fatih Terim’in avukatı Rezan Epözdemir ise “Bu doğru değil. Bu şekilde hakim baskı altına alınmaya çalışılıyor. Türkiye’de 80 milyon da verdiği yanlış kararlar nedeniyle TFF yönetiminin istifasını istiyor” dedi.

 

İstanbul 17. İş Mahkemesi Hakimi, Fatih Terim’in avukatının talebi doğrultusunda, Terim’in sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin TFF’nin tanık dinletme talebini kabul etmedi.

 

Ne olmuştu?

 

Galatasaray’ın yeni teknik direktörü Terim’in milli takımlardaki görevi 14 Temmuz’da Alaçatı’da bir restoranda kavgaya karışmasının ardından 26 Temmuz’da son bulmuştu.

Terim’in avukatı, TFF’ye ihtarname çekerek sabit kur üzerinden faiz ve avukatlık masrafları hariç yaklaşık 13 milyon lira istemişti.

İkinci ihtarnameyi de çeken Terim’e federasyondan, “Mahkemeye gitsin” yanıtı gelmişti. Terim, federasyona çektiği ikinci ihtarnameden de sonuç çıkmaması üzerine dava açmıştı.

 

Sözleşme ne diyor?

 

TFF’nin sözleşmesindeki 6’ncı maddeye aykırı davrandığını savunan Terim, 3.5 milyon avroluk tazminatının faizi ve avukatlık masraflarıyla birlikte ödenmesini talep etti.

 

Sözleşmede, avro kurunun 3.67 liradan sabitlendiği açıklandı.

 

Terim, sabit kur üzerinden faiz ve avukatlık masrafları hariç yaklaşık 13 milyon lira istiyor. Dava süreci 1.5 yılı bulabilir.

 

Görevine 2013’ün ağustosunda başlayan Terim’le beş yıllık sözleşme imzalanmıştı. Terim’in mukavelesi, bitime 16 ay kala tek taraflı olarak feshedilmişti.

 

Terim, kalan sürenin tamamındaki alacaklarını isteseydi, 4.66 milyon avroya (bugünkü kurla 21.08 milyon TL) hak kazanacaktı. Ancak, TFF Başkanı Yıldırım Demirören’le 12 aylık alacağı 3.5 milyon avro üzerinden anlaşmaya varan Terim, ilk ihtarnamede de bu rakamı istemişti.