"Pereira neden gitti?"

23 Ekim 2015 Cuma 11:04
"Pereira neden gitti?"
Spor yazarı Şansal Büyüka, bugün Milliyet gazetesinde Bilal Meşe'ne verdiği röportajda Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira hakkında çok tartışılacak yorumlarda bulundu. Portekizli teknik adamın daha önce Porto ve Olympiakos'u şampiyon yapmasına rağmen bu kulüplerden ayrıldığına dikkat çeken Büyüka, "Pereira bir sonraki sezon bu kulüplerde neden çalışmadı, ya da çalışamadı" sorusunu sordu. Röportajın bazı bölümleri şöyle:
- Önce Beşiktaş ile yapılan mücadele, ardından Celtic karşılaşması ve sonunda da Akhisar Belediye... Arka arkaya kazanılamayan 3 maç... Nasıl görüyorsunuz F.Bahçe’yi?

3 Temmuz sürecinden başlayayım. Savcı mütalaasında hem örgüt, hem şike suçundan beraat istedi. Bu beraat kararı verilir ve onanırsa Fenerbahçe’nin TFF’ye, UEFA’ya ve yargısız infaz yapan bazı medya mensuplarına açacağı tazminat davalarını düşünemiyorum.

Şenol Güneş GOMEZ'DE ISRAR ETTİ

Fenerbahçe’nin futboluna gelince; tek kelime ile iyi değil... Şenol Güneş, Gomez’i oynatarak kazanırken, Pereira, Van Persie’yi oturtarak kaybediyor. Unutulmasın, CENK TOSUN üç gol attı, Şenol Güneş yine Gomez ile başladı. Uzun sakatlıktan çıkan oyuncuları belli bir süre ısrarla oynatacak ve tahammül edeceksin. Güneş ısrar etti, sonuçlarını alıyor, Pereira oturtmakta ısrar etti, o da hayal kırıklığı olarak sonuçlarını alıyor.

Şurası da var; Van Persie’nin kızmak, kırılmak yerine çalışması, sevince ve üzüntüye ortak olması, takımdaşlık duygularını yaşaması gerekiyor.

Geçmişte, takımın böyle krize girdiği anlarda devrede Başkan Aziz Yıldırım olurdu. Şimdi Terraneo var.

FENERBAHÇE TEMPO YAPIP BASKI KURAMIYOR

- Geçmişte, takımın böyle krize girdiği anlarda devrede Başkan Aziz Yıldırım olurdu. Şimdi Terraneo var...

Başkan Aziz Yıldırım karışsa ne olacak? Takımın tamamına yakını yabancı oyunculardan kurulu... İki stoperin var, kabul edelim ki ikisi de canlı bomba... Gelene gidene vurduruyorlar. Orta sahan asla ileri çıkıp baskı yapmıyor, ceza alanı çevresinde dönen topları beklemiyor, buluşamıyor.

Fenerbahçe gol alanlarında çoğalamıyor, tempo yapıp, baskı kurup rakibi bunaltamıyor. Diego diyorsun, etrafında bir tur atmadan topu ayağından çıkarmıyor. Nani kullandığı toptan fazlasını eziyor. Nerede kaldı Pereira’nın sezon başındaki hızlı, tempolu, önde basan, hücum oynayan Fenerbahçe’si... Yarın ne olur bilemem ama 7. hafta sonundaki Fenerbahçe, beklentilerin çok gerisinde...

Sahi Pereira, Porto’yu ve Olympiakos’u şampiyon yapmasına rağmen, bir sonraki sezon bu kulüplerde neden çalışmadı, ya da çalışamadı? Şampiyon hoca ile yollar niye ayrıldı?