Galatasaray UEFA'dan aslan payını kaptı

23 Ekim 2015 Cuma 11:13
Galatasaray UEFA'dan aslan payını kaptı
Galatasaray'ın geçen sezon UEFA'dan 18 milyon 594 bin euro gelir sağladığı, Beşiktaş'ın 7.8, Trabzonspor'un ise 6.1 milyon euro elde ettiği açıklandı.UEFA, geçen sezon Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele eden takımların aldığı paraları açıkladı, Türkiye içinde aslan payı Galatasaray’ın oldu.
Sarı-kırmızılılar geçen sezon Devler Ligi’nde sadece bir puan almasına rağmen 18 milyon 594 bin euroyu cebine koydu. Bunun 8 milyon 600 bin eurosu gruplara katılım, 500 bin eurosu da performanstan gelirken, 9 milyon 494 bin euroluk kısım ise market pool denilen, yayın ve diğer gelirlerden oluştu.

UEFA Avrupa Ligi’nde gruptan çıkma başarısını gösterip, son 16’ya kalan Beşiktaş ise 7 milyon 849 bin euroyu kasasına indirdi. Diğer takımımız Trabzonspor ise performans düşüklüğü nedeniyle 6 milyon 158 bin euroya razı oldu.Zirve Juventus’un

Tüm kulüpler arasında yapılan sıralamada liderlik Juventus’un oldu. Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona ile final oynayan İtalyan ekibi 89 milyon 100 bin euro ile zirvede yer alırken, şampiyon Barça ise 61 milyon euroda kaldı. Bu fark, “market pool” olarak tanımlanan ve ülkeler arasında değişiklik gösteren değerlendirmeden kaynaklandı.

Kaynak: Skorer