Dünya Kupası'nda rüşvet skandalı

23 Ekim 2015 Cuma 11:12
Dünya Kupası'nda rüşvet skandalı
Almanya'nın, 2006 Dünya Kupası ev sahipliği adaylığı sürecinde, FIFA İcra Kurulu'ndan 4 üyenin oyunu satın almak için para ödediği ileri sürüldü.
Spiegel Dergisi'nin haberine göre; 2006 Dünya Kupası için Almanya'da kurulan başvuru komitesi, o dönem Adidas şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yapan Robert Louis-Dreyfus aracılığıyla 4 üyenin oylarını satın almak adına FIFA'ya 6,7 milyon Euro ödedi.

Radikal'de yer alan habere göre, organizasyon komitesi başkanlığını yapan Franz Beckenbauer'in ve Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolfgang Niersbach'ın da ödemeden haberdar olduğu öne sürülen haberde, Louis-Dreyfus'un bu parayı Dünya Kupası'nın nerede yapılacağının karar verildiği 6 Temmuz 2000'den önce Almanya'nın başvuru komitesine gizli bir şekilde ödünç verdiği ifade edildi.

ALMANYA FUTBOL FEDERASYONU'NDAN YALANLAMA

Almanya Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, FIFA'daki soruşturmalar ve medyadaki varsayımlar üzerine Almanya'nın 2006 Dünya Kupası ev sahipliğini kazandığı süreç hakkında federasyonun kendi içinde inceleme yaptığı ifade edildi. Federasyonun, incelemeler sonucunda herhangi bir usulsüzlük yapıldığına dair kanıt bulmadığı aktarıldı. Aynı şekilde başvuru sürecinde delegelerin oyunun satın alındığına yönelik belirtilerin bulunmadığı belirtildi.