Sosyal Medya Bağımlılığının Sebebi Bulundu!

16 Mart 2018 Cuma 21:29
Sosyal Medya Bağımlılığının Sebebi Bulundu!
ABD’nin Binghamton Üniversitesi’nden psikologlar, bir insanın internet bağımlılığa yakalanmasında hangi karakter özelliklerinin belirleyici olduğuna dair yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Medical Express’in haberine göre Binghamton Üniversitesi psikologları, insanların hangi kişisel özelliklerinin sosyal ağlara bağımlılığın ortaya çıkmasını kışkırttığını öğrenmek amacıyla gerçekleştirilen araştırma sonucu 300 öğrencinin verilerini topladı.

 

HEDEF ODAKLILIK VE DUYGUSAL DENGESİZLİK

 

Beklentilerin aksine, bu sorunu genelde rahat iletişim kuran ve hedefe odaklı kişiler yaşıyor. Aynı zamanda internet bağımlılığına yol açan faktörler arasında duygusal dengesizlik gösterildi.

 

Bu özelliklerin kombinasyonu insanı zamanının büyük kısmını internette geçirmeye zorlayabiliyor. Bunun için tüm faktörlerden sadece ikisinin birleşmesi yeterli gösteriliyor.

 

Diğer yandan bilim insanları, hedefe odaklı insanların sadece açık bir şekilde nevrotik olmaları veya rahat iletişim kuran kişiler olmaları durumda sosyal ağlara bağımlı olabildiğini kaydetti. Ancak hedefe odaklı olmanın kendi başına bağımlılığın ortaya çıkmasına yol açmadığı belirtildi.

 

İletişim Yeteneği Güçlü İnsanlar Risk Altında

 

Sosyal medya bağımlılığı aile içindeki iletişimi sonlandırabilir

 

İletişim yeteneği zayıf insanların sosyal medyada daha fazla vakit geçirdiği düşünüyor olabilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Araştırma sonuçlarına göre, sosyal medya bağımlılığı rahat iletişim kuran ve hedefe odaklı kişilerde daha sık görülüyor.