Google düz dünyacıları ti'ye aldı

1 Haziran 2018 Cuma 21:22
Google düz dünyacıları ti'ye aldı
Google Translate düz dünya savunucularını ti'ye alıyor. Google Translate "Düz dünyacıyım" metnini "Çıldırmış biriyim" olarak değiştirdi.

Bilimsel bir altyapısı olmamasına rağmen son yıllarda kürsel bir trend haline gelmiş olan en çok konuşulan iddialarından biri olan “düz dünya savunucuları bir kez daha gündem maddesi oldu. Zira Google bu akıma mensup olanları kızdıracak bir adım atarak Google Translate uygulamasına bir güncelleme yaptı, “I am a flat-earther” (Ben bir düz dünyacıyım) metnini “Ben çıldırmış biriyim” olarak çevirmeye başladı.

 

Google’ın bu adımı kısa sürede önce sosyal medyada günün konusu oldu, ardından ülke basınında kendisine geniş yer buldu. Ancak Google düz dünya savunucularını ti’ye alan tek isim değil.

 

‘NEDEN DÜZ MARS TOPLULUĞU YOK’

 

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk da son dönemde gündemden düşmeyen “düz dünya” teorisini ti’ye almıştı. SpaceX’in CEO’su Elon Musk, “düz dünya” savunucularından gelen sorular üzerine Twitter’dan şu açıklamayı yapmıştı: Neden oralarda hiç Düz Mars Topluluğu yok?

 

‘DÜNYANIN DÜZ  OLDUĞUNU KANITLAMAK İÇİN UYDU FIRLATALIM’

 

Geçtiğimiz haftalarda ABD’li rapçi B.o.B, gezegenimizin düz olduğu inancını savunan isimler arasına katılmıştı. Gerçek adı Bobby Ray Simons olan B.o.B, gezegenimizin kıvrımlarını kendi gözleriyle görmek adına uzaya uydu fırlatmak için kampanya başlatmıştı.

 

Ünlü astrofizikçi Neil de Grasse Tyson ise Dünya’nın düz olduğunu iddia eden ‘B.o.B’ isimli rapçinin bu yöndeki çıkışlarını ti’ye almıştı. Tyson kişisel Twitter hesabında geçen yıl B.o.B’un benzer iddialarına cevap olarak şu mesajı paylaşmıştı: “Dostum – 5 yüzyıl geriye gitme sebebin, hepimizin senin müziğini hâlâ sevmemesi”

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev alan astronotlar, çıplak gözle gördükleri ‘yuvarlak Dünya’yı B.o.B. ile paylaşmıştı.