Adil kullanım kotası kalkıyor: 02.00’den sonra altı saat boyunca kapsam dışı

29 Nisan 2017 Cumartesi 16:45
Adil kullanım kotası kalkıyor: 02.00’den sonra altı saat boyunca kapsam dışı
Önümüzdeki yıl kaldırılacağı duyurulan adil kullanım kotasıyla (AKK) ilgili yapılan yeni düzenlemeye göre 1 Mayıs’tan itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri adil kullanım kotası kapsamına girmeyecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), konu hakkında yeni bir düzenleme yapmak için 2016’daki iş planında AKK’ye de yer vermişti.

 

Diken de İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu’nun AKK’nın kaldırılması talebini haberleştirmişti.

 

Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibariyle tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan internette kotadan düşülmeyecek bunu da tekrar vurgulayalım” demişti.

 

Hız sınırında değişiklik

 

Mevcut uygulamada servis sağlayıcılardan satın alınan tarife ve hız ne olursa olsun, sınır aşıldıktan sonra hızı 3 Mbps’ye düşen bağlantı konusunda değişiklik yapıldı.

 

En düşük kullanım hızı 8 Mbps olan bağlantıda adil kullanım kotası aşıldıktan sonraki hız yine 3 Mbps olurken, diğer tarifelerde alt sınır yukarı çekildi.

 

16 Mbps bağlantı hızı kota aşımı sonrasında 5 Mbps olarak kullanılabilirken, 50 Mbps tarifesinin hızı kota aşımı sonrasında 16 Mbps’e düşecek.

 

Değişikliklere göre yeni liste:

 

 

1 Mayıs’tan itibaren başlayacak uygulamada, 02:00-08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri adil kullanım kotası kapsamında değerlendirilmeyecek.