Leyla Zana köyünde: Tekrar yemin etmeyeceğim, bazı şeyler değişmeli

12 Ocak 2018 Cuma 19:32
Leyla Zana köyünde: Tekrar yemin etmeyeceğim, bazı şeyler değişmeli
"Ben yemin töreninden sonra konuşmam gereken şeyleri konuştum, başka bir yorum yapmak istemiyorum" diyen Zana, söz konusu konuşmasında "Bazı şeylerin değişmesi gerek. Kesinlikle tekrar yemin etmeyeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

HDP'de milletvekillikleri düşürülen Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk ve Besime Konca'dan sonra son olarak dün HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği düşürüldü.

 

Zana, 1991 yılında DEP milletvekili iken Meclis'te yemin krizi yaşanmış, Zana'nın Kürtçe ifadelerle metin dışına çıkması nedeniyle yemini kabul edilmemişti. Sonra, 1994 yılında Zana, "Terör örgütü propagandası" gerekçesiyle diğer DEP'lilerle birlikte milletvekilliği düşürüldükten sonra gözaltına alınmıştı.

 

1 Kasım 2015 seçimleri sonrası milletvekili yemini etmek için kürsüye çıkan Zana, hükümet sıralarına doğru bakarak, “Biji aşiti. Bi hevîya aşitîyeke bi rûmet Û mayînde..” (Yaşasın barış. Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla) dedikten sonra yemini okumuştu.  Zana, yemin metninin sonundaki, “Büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” ifadesi yerine “Büyük Türkiye milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim”i kullanmıştı.

 

Milletvekiliği yemini ‘eksik olduğu için’ geçerli sayılmayan Zana, aynı gün, “Bazı şeylerin değişmesi gerek. Kesinlikle tekrar yemin etmeyeceğim” demişti.

 

Zana, Diyarbakır Silvan’daki köyünde hayatını sürdürüyor ve kamuoyu önündeki sessizliğini korumaya devam ediyor.

 

DHA’nın haberine göre basının sorularını yanıtlamayan Zana yakınlarına “Ben yemin töreninden sonra konuşmam gereken şeyleri konuştum, başka bir yorum yapmak istemiyorum” ifadesini kullanmış.

 

KAYNAK: AHVAL