Gezici’den zemin analizi: AKP İstanbul ve Ankara’da yüzde 40’ın altında

9 Ekim 2018 Salı 12:04
Gezici’den zemin analizi: AKP İstanbul ve Ankara’da yüzde 40’ın altında
Gezici Araştırma, AKP’nin oyunun Ankara ve İstanbul’da yüzde 40’ın altında olduğunu öne sürerek MHP ile ittifak yapılmaması durumunda büyükşehir belediyelerini kazanmasının zora gireceğini savundu.

Gezici, saha çalışmalarının ışığında Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için bir değerlendirme raporu paylaştı.Anketlerle ilgili noktasal rakamsal sonuçları paylaşmayan şirketin AKP’nin alacağı sonuca odaklı analizlerinden satır başları şöyle:

 

Cumhur ittifakı konusundaki değerlendirmeler

 

– MHP’li seçmen üzerinde parti lideri Devlet Bahçeli’nin kararına uyma konusunda bir sorun yaşanmayacak ve yüksek oranda parti kararına uyulacak.

 

– AKP’nin oyu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa vs. hedeflediği illerde yüzde 40’ın altında.

 

– AKP’nin MHP’nin desteğini almadan büyükşehirleri kazanması zor.

 

HDP seçmeni renk vermiyor, AKP Kürtlerin ilk partisi

 

– HDP’li seçmen yerel seçimlerde sessiz bir duruş göstermekte ve seçmen davranışı konusunda önemli bir emare ortaya koymamakta. Kürt seçmenlerin hâlihazırda ilk partisi AKP.

 

Adaylarda hemşehrilik bağı

 

– Adayların belirlenmesi konusunda ise her ne kadar büyükşehir olmasına rağmen hemşerilik bağları İstanbul’da seçmen davranışı ve oy verme teamülleri açından önemli bir kriter olmaya devam ediyor.

 

– Partilerin özellikle Karadenizli aday çıkarma konusundaki geleneklerinin devam edeceği görülüyor.

 

AKP modern, eğitimli insanlara yönelecek

 

– Yerel seçim cumhurbaşkanlığı sisteminin de ruhuna uygun olarak özellikle AKP açısından geleneksel kalıpların dışından modern, eğitimli, ekonomik ve sosyal anlamda bağlantıları kuvvetli  insanlardan oluşacak.

 

– AKP Ankara’da özellikle kamuoyu tarafından yakından tanınan, imajı ve popülaritesi yüksek milliyetçi kesime hitab edebilecek bir adayla seçimlere girecek.

 

– İzmir’de AKP seküler çizgide, göçmen, modern yaşam tarzına sahip, milliyetçi duyarlılığı yüksek bir adayla farkındalık yaratabilir. Cumhur ittifakının  yerel seçimlerde hukuken  gerçekleşmesi durumunda İzmir’de farklı  gelişmelerin olması ihtimal dahilinde.