AKP, yeni partilerin seçime girmemesi için çalışıyor: 6 ay önce teşkilatlanma şartı

19 Temmuz 2020 Pazar 15:47
AKP, yeni partilerin seçime girmemesi için çalışıyor: 6 ay önce teşkilatlanma şartı
AKP, Seçim ve Siyasi Partiler Kanununda kendi lehine değişiklik yapmak için çalışmalarını yürütüyor. AKP, yeni partileri seçime sokmamak için seçim tarihinden 6 ay öncesine kadar Türkiye’nin yarısında teşkilatlanma şartı getirmeyi planlıyor.

AKP Seçim ve Siyasi Partiler Yasaları Komisyonunun, bir seçim bölgesinin 10 vekilden oluşması üzerinde çalıştığı, böyle bir düzenlemeyle Cumhur İttifakının daha fazla milletvekili çıkaracağı belirtildi.

 

Hürriyet’in haberine göre, AKP içindeki komisyonun, illerin seçim bölgelerinin 10’ar milletvekilinden oluşması üzerine yapılan çalışması parti içinde destek gördü. Komisyonun son toplantısında, daha önce üzerine çalışılan “seçmen bölgesi simülasyonlarını” tek tek incelendiği, barajın 5-7 veya 0 (sıfır baraj) olması durumunda hazırlanan seçenekler üzerinden sunum yapıldığı kaydedildi. Ayrıca, her seçim bölgesinin 5, 6, 8 ve 10 milletvekilinden oluşmasıyla ilgili de il il simülasyon yapıldığı, her alternatifin, başta cumhur ittifakı olmak üzere partilerin lehine ve aleyhine olan durumların incelendiği ifade edildi.

 

CUMHUR İTTİFAKINA YARAYACAK SİSTEM

 

Toplantıda, bir seçim bölgesinin 10 vekilden oluşması durumundaki avantajlar değerlendirilerek, böyle bir düzenlemenin AKP’ye avantaj sağlayacağı, toplamda da cumhur ittifakının daha fazla milletvekili çıkartacağı değerlendirmesi yapıldı. Daraltılmış bölge sistemi yerine, seçim çevresinin sayısının arttırılmasının, bunun da 10 vekil olarak belirlenmesinin daha uygun olacağı belirtildi.

 

YENİ PARTİLERE ENGEL

 

Siyasi partilerin seçime girme koşulları arasından, grup kurma şartının çıkarılması bir seçenek olarak düşünüldüğü, ancak, son toplantıda, bunun yerine,seçim tarihinden 6 ay öncesine kadar Türkiye’nin yarısında teşkilatlanmanın seçime girmek için yeterli olacağı görüşünü savunanların olduğu belirtildi.