Sahurda hurma yiyin

10 Haziran 2016 Cuma 05:20
Sahurda hurma yiyin
Yüksek lif içeriğinin yanı sıra bol miktarda vitamin ve mineral içeren hurmayı sahurda yerseniz, iftara kadar açlık hissetmezsiniz.

Ramazan ayında giderek artan sıcaklara karşı önleminizi sağlıklı iftar sofraları ile alın diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Serra Arslan, 'Vücudunuzdaki susuzluğu iftarda tüketeceğiniz ayran ya da cacık ile mineral eksiğinizi ise soda ile tamamlayın. İftar sonrası yapacağınız yürüyüş ise hem hazımsızlığınızı giderek hem de küçük bir tatlı kaçamağına imkan tanıyacaktır' dedi.

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Serra Arslan, 'Gün boyu düşen kan şekerinizi arttırmak için Ramazan geleneği olan hurma ile orucunuzu açmak şahane bir tercih. Hurma; yüksek lif içeriğinin yanı sıra fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, A vitamini, B1, B2, B3, B6, folik asit gibi vitamin ve mineralleri oldukça yüksek oranlarda içermektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ve kabızlığı önler. Sahurda yiyeceğiniz ortalama 5 hurma sizi gün boyunca açlık hissinden korur' diye de uyardı.

 

'Çorbanızı kremalı yapmayın' diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Serra Arslan; sıcaklara denk gelen sağlıklı oruç tutmanın yollarını anlattı:


KAN ŞEKERİNİ DENGELER 


Ramazanda uzun süre aç kalmak metabolizmamızı etkiliyor. Ve eğer dikkat edilmezse kilo artışlarına, sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Yaz aylarında tutulan oruç ile çok uzun süre aç kalacak olan bedenimiz alıştığı düzenin dışında bir sürece gireceği için metabolik hızımız düşer. Uzun süren açlıktan sonra ani ve hızlı yemek tüketimi kan şekerimizde dalgalanmalara ve yağ artışına sebep olabilir. 


Kan şekerindeki ani iniş ve çıkışlar özellikle yoğun iftar menülerinden sonra kendimizi bitkin hissetmemize, halsizlik yorgunluk uyku gibi durumlara yol açabilir. Ayrıca Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi nedeniyle uzun süren açlık durumlarında baş dönmesi, gözlerin kararması, mide bulantısı, sinirlilik gibi durumlarla karşılaşılabilir. Tüm bu duygu durum bozukluklarını ve olası sağlık problemlerini yaşamamak için ramazanda sofralarınızı bilinçli hazırlamanız gerekmektedir! 


KALP VE DAMAR İÇİN FAYDALI


Açlık ile gerginleşen ruh halimizle iftar sofralarına oturduğumuzda kontrolü sağlamak güç olabiliyor. Yemek yemeyi mutluluk haline getirdiğimiz ve kendimizi yemekle ödüllendirdiğimiz için ihtiyacımızı gözetmeden fazlasıyla ve en tehlikelisi hızla yemek yiyip sofradan kalkabiliyoruz. 


Gün boyu düşen kan şekerinizi arttırmak için Ramazan geleneği olan hurma ile orucunuzu açmak şahane bir tercih. Hurma; A vitamini, B1, B2, B3, B6, folik asit gibi vitamin ve mineralleri içermektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ve kabızlığı önler. 


KİMYONSİNDİRİME YARDIMCI


Yemekle birlikte veya yemek sonrasında sindirime yardımcı olan rezene, anason veya yeşil çay içilebilir. Zencefil, zerdeçal, dereotu, kimyon gibi baharatlar tüketilebilir. Bu baharatların sindirime yardımcı olma etkileri bulunmaktadır. 


YÜRÜYÜŞ TATLI YEMEYİ ÖNLÜYOR 


İftardan sonra çıkacağınız hafif tempolu bir yürüyüş ramazan ayında kilo alacağınız korkusunu yok eder! Mide ve bağırsak problemlerinizi en aza indirger, iftardan sonra tatlı kaçamaklarını önler. Sahur öğünü, gün boyu tok kalmanızı sağlayacak, dengeli, susuzluğunuzu en aza indirecek, sıvı ihtiyacınızı karşılayacak ve kabızlık problemleri yaşatmayacak şekilde oluşturulmalıdır. Tuz içeriğinden ötürü kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan bu muhteşem ikili sahur için sakıncalı olabilir. Peynir sahur sofralarınızda olmalı fakat asla tuz içeriği yüksek olan peynir çeşitleri tüketilmemelidir. Tuzsuz lor bu açıdan yıldızlı peynirlerdendir. Zeytin yerine yağ grubundan ceviz, fındık, badem tercih edilmesi daha doğru bir seçenek olacaktır.


YOĞURT DEĞİL AYRAN TÜKETİN


Yazın uzun süreli susuzluğa karşı vücudunuzu susuz bırakmayın. İftarda bir bardak su ve 1-2 adet hurma yiyerek başlayacağınız yemeğinizin ilk tercihi çorba olmalıdır. Çorba seçeneklerinde kremalı, bulyonlu çorbalardan ziyade baklagilli, sebzeli veya yoğurtlu hazırlayacağınız çorbalar tercih edilmelidir. 


Ardından 5-10 dakika ara verilmeli, iştah kontrolü sağlanmalı. En önemli probiyotik kaynaklarımızdan olan yoğurdu da ayran ya da cacık olarak tüketirsek sıvı alımımızı desteklemiş oluruz. İçecek seçeneği günlük mineral desteğini sağlayacak olan maden suyu da olabilir, az şekerli kaynatılmış taneli bir komposto da olabilir.

 

KAYNAK: Güneş