MS’e neden olan bir gen bulundu

2 Haziran 2016 Perşembe 13:47
MS’e neden olan bir gen bulundu
Multiple skleroz (MS) hastalığıyla ilgili yeni bir bulguya ulaşıldı.

Kanadalı araştırmacılar MS hastalığıyla ilişkili kalıtsal bir gen bulduklarını belirtti. Her bin MS hastasından birini etkileyen gen nesilden nesile aktarılıyor.


Tam olarak sebepleri bilinmeyen MS hastalığının tetiklenmesine neden olan genlerin varlığından hastalığın uzmanları uzun süredir şüpheleniyordu.


MS'TE TEDAVİ UMUTLARI DOĞDU


Kanada’da bulunan University of British Columbia’da yapılan araştırmacılar sonucu MS’e neden olan etkenlerden birinin tespit edilmesi, aynı zamanda tedavi umutlarını da doğurdu.


Araştırmacılar NR1H3 adı verilen genin MS hastalığına yakalanan yüzlerce aile üzerinde yapılan incelemeler sonucunda tespit edildiğini ifade etti.


NR1H3 geni vücutta belli proteinlerin iltihap gibi davranmasına neden oluyor. Bilim insanları bu iltihabı erken aşamada durdurmanın hastalığının önlenmesinde kilit rol oynayacağına inandıklarını açıkladı.


"TEDAVİYİ ÖNEM ÖLÇÜDE KISALTIR"


Araştırma ekibinin sorumlusu Dr. Carles Vilarino-Guell, “Henüz ilerlemenin ilk aşamalarındayız ve test edilmesi gereken birçok etmen var. Ama eğer deneysel ilaçları MS’i hedefleyecek şekilde yeniden geliştirebilirsek bu tedaviyi önemli ölçüde kısaltır” dedi.


MS SOCİETY


Doktor Vilarino-Guell ayrıca tedavinin MS’in ileri safhasını yaşayan bazı hastalara da yardımcı olabileceğini belirtti.


MS Society’den doktor Sorrel Bickley, “Araştırmaya yüzlerce aile katılmış ancak sadece 2 ailede böyle bir döngüye tam olarak rastlanmış. Ancak yinede bu araştırma bize MS’in nasıl ilerlediğini anlamamız konusunda büyük yardımda bulundu. Belki de bu verilerle ileride bir tedavi geliştirilebilir” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: NTV