Doktorlar sosyal medyada yayılan modaya karşı uyarıyor: 'İdrarınızı içmeyin, sağlığa yararlı değil'

9 Ekim 2018 Salı 18:17
Doktorlar sosyal medyada yayılan modaya karşı uyarıyor: 'İdrarınızı içmeyin, sağlığa yararlı değil'
Doktorlar, sosyal medyada yayılmaya başlayan "idrar terapisinin" olası sakıncaları konusunda halkı uyardı.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, haşimoto ve fibromiyalji gibi hastalıklardan kurtulmak ve cildi güzelleştirmek için içilen idrarın bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarına yol açabileceği, idrarın yararlı olduğu konusunda hiçbir bilimsel verinin olmadığı uyarısı yapılıyor.

 

İdrar içenler anlatıyor:

 

İngiltere'nin Newington kentinde yaşayan 33 yaşındaki eski yoga öğretmeni Kayleigh Oakley, neden kendi idrarını içmeye başladığını anlatırken, "İdrarın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, genel olarak sağlığa iyi geldiğini ve cildi güzelleştirdiğini duydum ve denemeye karar verdim" dedi.

 

'Cildim ışıldamaya başladı'

 

2 yıldır her sabah kalkınca bir sürahi idrar içtiğini ve pamukla yüzüne de idrar sürdüğünü belirten Oakley, cildinin "ışıldamaya başladığını" söyledi.

 

'120 kilodan 60 kiloya düştüm'

 

Kanada'nın Alberta eyalatinde yaşayan Leah Sampson adlı 46 yaşındaki bir kadın da idrar içerek 120 kilodan 60 kiloya düştüğünü anlattı.

 

Canter, "İlk başta tadı biraz iğrenç geldi. Ama sinek ısırığı üç günde geçti. Sonra azar azar idrar içmeye devam ettim. Şimdi sinekler beni daha az sokuyor. Şişme ya da kaşıntı olmuyor" diyor.

 

Haziran'da yüyüyüşe çıkardığı köpeğinin idrarını içen bir kadının videosu Facebook'ta viral olmuştu.

 

'Bağırsak ve böbrekler zarar görebilir'

 

Ancak doktorlar, idrar içmenin iyi bir şey olmadığını söylüyor.

 

BBC'nin sorularını yanıtlayan Doktor Zubair Ahmed, idrarın vücudun kurtulmaya çalıştığı bir atık olduğunu belirterek, "İdrarın steril olduğuna dair bir inanış var. Böbreklerinizde bir sorun yoksa bu doğru. Ancak vücuttan atılırken idrara belli bakteriler karışabilir. Bu bakterileri tekrar sisteminize sokmak enfeksiyon riski dahil ciddi sorunlara neden olabilir" dedi.

 

Dr. Andrew Thornber de şunları söyledi:

 

"Böbrekler kanı süzüyor ve fazla sıvı, tuz ve mineraller idrarla dışarı atılıyor. Sağlıklı bir insanda idrarın yüzde 95'i sudur. Ama diğer yüzde 5'i nitrojen ve potasyum gibi vücudun kurtulmaya çalıştığı atıklardır. Bunları çok miktarda alırsanız bağırsak ve böbrek sorunları yaşayabilirsiniz. İçtiğiniz idrar bu kez daha konsantre, daha yoğun olarak çıkacak, bunları süzmeye çalışan böbrekleriniz daha da zorlanacak."

 

İngiliz Beslenme Derneği sözcüsü Aisling Pigott da idrar içmenin yararlı olduğuna dair hiçbir tıbbi veri bulunmadığını belirterek benzer sakıncalara dikkati çekiyor.

 

Uzmanlar bunun yerine su ve bitki çayları içilmesini öneriyor.

 

KAYNAK: BBC