CHP’ye göre ‘kriz’ sağlığı vurdu: Malzeme alınamadığı için ameliyat yapılamıyor

27 Eylül 2018 Perşembe 15:14
CHP’ye göre ‘kriz’ sağlığı vurdu: Malzeme alınamadığı için ameliyat yapılamıyor
CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, yükselen kurdan dolayı tıbbi malzeme teminindeki sıkıntılar nedeniyle kamu ve üniversite hastanelerinde günü gelmesine rağmen ameliyat edilemeyen hastalar bulunduğunu öne sürdü.

Emir, Türk Lirası’ndanki değer kaybının ardından yaşanan ilaç krizine, şimdi de hastanelerin klinik, acil servis ve ameliyathanelerinde tıbbi malzemelere ulaşım konusunda yaşanan sıkıntıların eklendiğini ifade etti.

 

Milletvekili, tıbbi malzemelerin büyük bir kısmının Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yer alan fiyatlar üzerinden ithal edildiğini, SUT fiyatının kurun çok altında kalması nedeniyle zarar etmek istemeyen firmaların ellerindeki ürünleri piyasaya sunmayıp depolarında muhafaza ettiklerini iddia etti.

 

Emir, bu gelişmeler sonrasında bazı hastanelerin klinik ve acil servisine hasta kabul etmediğini, kimi sağlık kuruluşlarının ameliyat olması gereken hastalarını ameliyata alamadıkları yönünde şikayetler aldığını, bu durumun ciddi sonuçlara yol açabileceğini dile getirdi.

 

Sağlık Bakanlığı’nı acilen önlem almaya davet eden CHP’li vekil, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis verdiği önergesinde şu soruları gündeme getirdi:

 

* Malzeme temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle, son 4 ayda, kliniklere ve acil servislere hasta kabul etme sıkıntısı yaşanan kamu ve üniversite hastanemiz olmuş mudur?

 

* Malzeme temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle, son 4 ayda, kamu ve üniversite hastanelerimizde, ameliyat randevu günü gelmesine rağmen ameliyat yapılamayan hastamız var mıdır?