Ünlü baklavacılar Serdar Seyitoğlu ve Mustafa Seyitoğlu 'Gülen Cemaati' davasından beraat etti

8 Ekim 2019 Salı 14:20
Ünlü baklavacılar Serdar Seyitoğlu ve Mustafa Seyitoğlu 'Gülen Cemaati' davasından beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'Gülen Cemaati'ne ilişkin başlatılan soruşturmada gözaltına alınan ünlü baklavacı Serdar Seyitoğlu ve amcası Mustafa Seyitoğlu’nun yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı.

Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine göre, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan Serdar Seyitoğlu ve amcası Mustafa Seyitoğlu avukatlarıyla hazır bulundu. Duruşma savcısı mütalaasını tekrar ederek sanıkların cezalandırılmasını istedi. Son sözleri sorulan ünlü baklavacılar ise, suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini istedi.

 

Tüm suçlardan beraat

 

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı eylemi işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı, somut ve nitelikli bir delil elde edilemediği gerekçesiyle her iki sanık hakkındaki, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

 

Mahkeme başkanı karara muhalefet şerhi koydu

 

Mahkeme Başkanı Ahmet Uğuz, Mustafa Seyitoğlu’na ‘örgüt üyeliği’ suçundan verilen beraat kararına muhalefet etti. Başkanın muhalefet şerhinde, Mustafa Seyitoğlu’nun ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan cezalandırılması gerektiği kanaatinde olduğu belirtildi.