Denizli'de esnaf, kestikleri fişlere "Kadına şiddete hayır" sloganı ekledi

30 Ağustos 2019 Cuma 11:58
Denizli'de esnaf, kestikleri fişlere
Son dönemde artan kadın cinayetlerine ve kadına şiddete karşı Denizli’de esnaf tepki gösterdi.

Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak isteyen esnaf, müşterilerine kestikleri fişlere "Kadına şiddete hayır" ibaresi ekledi. Evrensel'e konuşan esnaf, "Oturduğumuz yerden konuşmakla olmuyor, artık herkes kadına yönelik şiddetin durması için bir şeyler yapmalı" çağrısında bulundu.

 

"Biz küçük esnafız, market zincirleri daha çok fiş kesiyor, onların da katılması daha etkili olur"
Ülke genelinde infiale neden olan Emine Bulut cinayetinin ardından Denizli’de de boşanmak üzere olduğu eşi tarafından bıçaklanan Hafize K. yoğun bakıma alındı. Artan kadına yönelik şiddete karşı Merkezefendi ilçesinde bakkal dükkanı işleten 17 yıllık esnaf Elvan Ünal, herkesin bulunduğu alandan bir şeyler yaparak toplumsal baskı oluşturması gerektiğini düşünerek harekete geçti. Kadına yönelik şiddet vakalarına ve kadın cinayetlerine tepki gösteren Elvan “Bunlara sessiz kalamayız. Ben de farkındalık oluşturmak için yazar kasaya 'Kadına şiddete hayır' sloganını işledim. Tabii biz küçük esnafız, market zincirleri daha çok fiş kesiyor. Bu farkındalık eylemine onların da katılması daha etkili olur” diye konuştu.

 

"Çok üzücü olaylar fakat üzülmek yetmiyor"

 

Sümer Mahallesi’nde 18 yıldır esnaflık yapan Rukiye Çetintaş ise Emine Bulut’un ardından Denizli’de de Hafize K.’nin bıçaklandığını kadın gruplarında paylaştıklarını ve çok üzüldüklerini ifade etti. Çetintaş, “Çok üzücü olaylar fakat üzülmek yetmiyor. Bulunduğumuz her yerden küçük de olsa bir şeyler yapmak lazım diyerek harekete geçtik” dedi.

 

Sadece "Kadına şiddete hayır" yazmanın da çözüm için yeterli olmayacağını söyleyen Çetintaş, “Bunu böyle yazınca çözüm bulacağız anlamına gelmiyor. Bu bir farkındalık yaratmaktır. Oturduğumuz yerden şu yapılabilir, bu yapılabilir demekle olmuyor. Herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Yarına öldürülmeyeceğimizin bir garantisi yok. Artık gece yatarken ‘Çok şükür bugün de öldürülmedik’ diyeceğiz neredeyse. Herkes bir şeyler yapmalı elinden geldiğince” ifadelerini kullandı.