Sözcü yazarı Murat Muratoğlu: Millet tüketici kredisi ile yaşamını sürdürüyor

5 Ağustos 2020 Çarşamba 10:43
Sözcü yazarı Murat Muratoğlu: Millet tüketici kredisi ile yaşamını sürdürüyor
Açıkladığı rakamlarla tartışmaların odağına yerleşen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı enflasyon verilerine tepkiler gelmeye devam ediyor.

TÜİK’e göre enflasyon temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,58, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,76 arttı.

 

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, “Yahu bu kurum bütün dünyada salgın nedeniyle işsizliğin 5'e, 10'a katlandığı dönemde ‘Türkiye'de işsizlik düştü’ diye açıklama yaptı. Daha ötesi var mı? Liyakata göre değil, saraya yakınlığına göre atanan yöneticileri ile güvenilirliğini kaybetmiş bir kurumun açıkladığı enflasyona inanan olur mu?” diye soruyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon neticedir” sözünü hatırlatan Muratoğlu, “Faizler kaçta? Merkez Bankası'na sorarsan yüzde 8.25'te… Eee nerede netice? Sistemin ucubeliğine bakalım. Açıklanan resmi enflasyondan bile düşük mevduat faizi veriliyor. İşin enteresan tarafı kamu bankaları mevduat faizinden düşük kredi veriyor” diyor.

 

Tasarrufunu bankaya yatıran paranın kaybettiğini belirten Muratoğlu, şöyle devam ediyor:

 

“Bankadan kredi çekip borçlandığı parayı bankaya yatıran para kazanıyor! Bu sistemin ekonomiyi taşıması bekleniyor. Tünelin ucu fena bir yere çıkıyor! Kuru baskıla, faizi baskıla, zamları baskıla, iflasları baskıla, Merkez Bankası'nı baskıla, şirketleri baskıla, batık kredileri baskıla, işten çıkarmayı yasakla… Yalan istatistikler açıkla… Bir yerden patlayacak en sonunda.

 

Enflasyon artmasa ne fark edecek? ‘Enflasyon düştü’ deseler ne alacaksın? Vatandaşın geliri artmıyor, ama borcu artıyor. Millet tüketici kredisi, kredi kartı ile yaşamını sürdürüyor. Birileri sarayda susamlı levrek simidi yerken enflasyon sadece bize…”