Ruşen Çakır: Bülent Arınç 'Bu böyle gitmez' dedi

1 Şubat 2016 Pazartesi 18:07
Ruşen Çakır: Bülent Arınç 'Bu böyle gitmez' dedi
Ruşen Çakır, Bülent Arınç'ın açıklamalarını analiz etti ve Arınç'la yaptığı telefon konuşmasını anlattı.

Gazeteci Ruşen Çakır Periscope yayınında Bülent Arınç'ın açıklamalarını değerlendirdi.

 

İşte Çakır'ın açıklamalarından satır başları:Bülent Arınç'ın bu çıkışlarının AKP içerisinde şu aşamada çok fazla şeyi değiştirme imkanı yok. Ancak şunu unutmamak lazım, AKP'yi var eden kurucu kadrolar içerisinde Arınç konumunda olan çok sayıda insan var.  Bunların bir kısmının ismi unutulmuş olabilir. Ancak Abdullah Gül var ismi unutulmayanlardan. O sessiz kalmayı tercih ediyor. Arınç'ın böyle sesini çıkarmayı sürdürmesiyle Gül'den de bir takım şeyler duyabiliriz. Onun dışında Refah'tan Fazilet'ten gelen çok sayıda isim etkileri azalmış olsa bile bir takım şikayetler dile getiriyorlar.

 

BÜLENT ARINÇ RAHATSIZ

 

Bülent Arınç rahatsız. Rahatsızlığını dile getiriyor. Rahatsızlığının sadece kendisinin dışlanması ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla Bülent Arınç isteseydi bu dönem de tekrar milletvekili olabilirdi. Ancak Davutoğlu'nun ısrarlarına rağmen aday olmak istemedi. Bunun sadece kişisel bir rahatsızlık olduğunu sanmıyorum. Arınç'ın açıklamalarıyla gidişattan memnun olmadığını görüyoruz. Memnun olmadığı hususların bilhassa demokratikleşme, basın özgürlüğü ve Kürt meslelesi olduğunu söyleyebiliriz.

 

ARINÇ: BU BÖYLE GİTMEZ

 

Arınç'ın açıklamalarından bir şey çıkacağını sanmıyorum. Bugün kendisiyle yaptığım sohbette de bu izlenimi edindim. Ama şunu net bir şekilde söylüyor "Bu böyle gitmez".  Arınç'ın " Bu böyle gitmez" demesinin bir anlamı var.

 

Bülent Arınç ve diğer küskünlerden Erdoğan'ın tek başına AKP iktidarını kontrol ediyor olmasından rahatsız olan AKP'nin kurucu ağabeylerinin bir araya gelip burada bir şeyleri değiştirme imkanı kesinlikle yok. Ama eğer AKP iktidarı net bir şekilde krize girerse ki 7 Haziran bunun bir işaretiydi, bu kişilerin belli bir anlamı olabilir. 

 

AKP'NİN ALTERNATİFİ NASIL ÇIKAR?

 

AKP içerisinde küskünlerin bir araya gelerek değişitirebileceği çok fazla bir şey yok. Ancak AKP'nin alternatifinin bu tür isimlerin de olduğu ama AKP ile hiçbir ilişkisi olmayan siyasi yelpazenin değişik yerlerinde yer alan insanların buluşmasıyla belki bir şey çıkabilir.

 

Ama bu aşamada bunun için hayli erken.  Çünkü Erdoğan şu an çok güçlü. Ama Erdoğan'ın bu gücünü sağlayan Arınç gibi insanların çıkışını görünce Erdoğan'ın aslında o kadar da güçlü olmadığını görüyoruz.


 

İŞTE ÇAKIR'IN O AÇIKLAMASI