Kadın Gazeteciler: Kutlamadan çok dayanışmaya ihtiyacımız var

10 Ocak 2018 Çarşamba 15:08
Kadın Gazeteciler: Kutlamadan çok dayanışmaya ihtiyacımız var
“Her an saldırı tehdidi altında olduğu bir ortamda bir kutlamadan çok dayanışmaya ve hakikat için direnişimizi büyütmeye ihtiyacımız var”

Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin açıklama yapan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, “Her an saldırı tehdidi altında olduğu bir ortamda bir kutlamadan çok dayanışmaya ve hakikat için direnişimizi büyütmeye ihtiyacımız var” ifadelerine yer verildi.

 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. 165 gazetecinin tutuklu, 10 bininin işsiz olduğu ve “dışarıda” kalanların ise her an saldırı tehdidi altında olduğu bir ortamda bir kutlamadan çok dayanışmaya ve hakikat için  direnişi büyütmeye ihtiyacın olduğunu belirten Platform, Batman’da haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınarak 5 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanan ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Şerife Oruç’un 11 Ocak’ta Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davasına çağrı yaptı. Açıklamada, tüm tutuklu gazetecilerde olduğu gibi Oruç’un gazeteciliğine de tanık oldukları vurgulandı.  

 

‘TEK TİP MEDYASINA KARŞI’

 

Son dönemde kamuoyunun gündemini oluşturan “tek tip” uygulamasına atıfta bulunulan açıklamada, “İktidarın yaratmak istediği ‘tek tip’ toplum inşasına çanak tutan ‘tek tip medyasına’ karşı, muhalif gazeteciler gün yok ki gözaltı ve tutuklanma ile yıldırılmaya çalışılmasın. Haberlerimiz ‘delil’ olarak gösterilip yargılanıyoruz. Bunca saldırı ve baskıya rağmen biliyoruz ki, bu karanlığı aşmanın tek yolu dayanışma ve direnişle hakikat için yapılacak bir gazeteciliktir” denildi.

 

Açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi: “Bunun bilinciyle Sur’da evi yıkılan yurttaştan, Yüksel’de sesi kısılmak istenen emekçiye, açlık grevindeki tutsaklardan, şiddete maruz kalan kadınlara kadar, sesi kısılmak istenen kim varsa orada olup, gerçekleri yazmaya ve söylemeye devam edeceğiz.”

 

‘KAMERAMIZI VE KALEMİMİZİ HAKİKATTEN YANA TUTACAĞIZ’

 

Açıklamada son olarak şöyle denildi: “Kameramızı ve kalemimizi hakikatlerden yana tutacağız. Bu nedenle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bizim için bir kutlamadan çok mücadelemizin süreceğine dair kararlılığımızı yenileyeceğimiz bir gün olabilir. Yine iktidar yargısı ve medyası ne kadar arkadaşlarımızı karalamaya çalışsa da biz amaçları hakikati yazmak olan meslektaşlarımızın gazeteciliklerine tanık olduğumuzu bir kez daha yinelemek isteriz. Bu bağlamda 5 Temmuz 2016’dan beri tutuklu olan ve yarın mahkemesi görülecek KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Şerife Oruç’un duruşmasına dikkat çekmek, tüm tutuklu meslektaşlarımız gibi, Oruç’un gazeteciliğine de tanık olduğumuzu söylemek isteriz.”