Haber Nöbeti başlıyor

2 Şubat 2016 Salı 07:37
Haber Nöbeti başlıyor
Gazeteciler çatışmalı ortamda görev yapan meslektaşlarına destek olmak için Haber Nöbeti'ne başlıyor.

Bölgede artan ve sokağa çıkma yasakları ve çatışmaları, anlatmak üzere görevlerini yapmaya çalışan gazetecileri de zor duruma bırakmaya devam ediyor.

 

İstanbul'dan gazetecilerin sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve çatışmalı sürecin etkilerinin sürdüğü bölgelerde zor koşullarda görev yapan meslektaşlarıyla dayanışmak için örgütledikleri 'Haber Nöbeti' Çarşamba sabahı başlıyor.

 

Haber Nöbeti Koordinasyon Grubu, haber nöbetinin ilk grubunu sosyal medya hesapları "@haber_nobeti" üzerinden kamuoyuna duyurdu.

 

"Gerçeğe ve mesleğimize sadece dayanışmayla sahip çıkabiliriz. Canı pahasına haber yapan meslektaşlarımızla dayanışmaya gidiyoruz" denilen açıklamaya göre ilk grupta şu isimler yer alıyor:

 

Ayşe Yıldırım (Cumhuriyet), Celal Başlangıç (Haberdar), Ceren Sözeri (Evrensel), Ergun Babahan (Özgür Düşünce), Evrim Kurdoğlu (Bianet), Önder Öner (Etha), Said Sefa (Haberdar), Tunca Öğreten (Diken).

 

Çarşamba sabahı Diyarbakır'da olacak olan gazeteciler, bölgede görev yapan meslektaşlarıyla dayanışırken, yaptıkları haberleri de kendi kurumlarının yanı sıra, https://habernobetim.wordpress.com'da paylaşacak.

 

Blogun ilk sayfasında sizi, "Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız" başlığı ile 'Haber Nöbeti'ni anlatan metin karşılıyor.

 

Haber Nöbeti Koordinasyon Grubu birer hafta arayla yeni gazeteci gruplarını 'Haber Nöbeti' için bölgeye göndermeyi planlıyor.

 

GAZETECİ ARKADAŞLARA YALNIZ OLMADIKLARINI HİSSETTİRMELİYİZ

 

Gazeteci yazar Ergun Babahan, Türkiye'nin batısındaki sıkıntıları herkesin bildiğini ancak Kürt gazetecilerin sorunlarının çok fazla kişi tarafından bilinmediğini kayderek, "Bu nedenle de bu gazetecilerin yanında olmalıyız. Gazeteci arkadaşlarımızın yalnız olmadıklarını hissettirmeliyiz. Yaptıkları iş çok kıymetli ve değerli. Kürt gazeteciler özellikle kutsal bir iş yapıyor. Hem onların yaşadıkları sıkıntıları hem de bölgede yaşananları duyurmak için oraya gideceğim" dedi. 

 

SAİD SEFA: GAZETECİLİK TERÖRİZE EDİLMEK İSTENİYOR

 

Haberdar.com Genel Yayın Yönetmeni Said Sefa, çatışmalı dönemlerde ilk önce gerçeğin kaybedilmek istendiğine dikkat çekerek, "Şu an bölgede yaşanan gerçekleri anlatan gazeteciler çok kutsal bir iş yapıyor. Devletin tüm baskısına rağmen oradalar ve görevlerini yapıyorlar. Bize düşen de onlarla dayanışmaktır. Hem onların yaşadıkları baskıları hem de bölgenin gerçeğini kamuoyuna duyurmak için bu haber nöbetinde yer alacağım. Meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız" diye konuştu.

 

Gazetecilerin terörize edilmeye çalışıldığını ve vatan haini olarak ilan edildiğini dile getiren Sefa, "Buna da karşı çıkmak için, gazetecilerin meslekleri yüzünden cezalandırılmak istendiğine vurgu yapmak için meslektaşlarımızın yanında olacağım" dedi. 

 

TEKİN'İN YARALANMASI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU

 

Diken.com.tr editörlerinden Tunca Öğreten ise, tıpkı Sözeri gibi, gazetecilerin yaşadığı baskılara karşı ses çıkarmak için bölgeye gidilmesinden yana.

 

Öğreten, "Abluka altına alındığından beri bazı ilçelerde çok sayıda gazeteci gözaltına alındı, darp edildi. Refik Tekin'in yaralanması, hastanede darp edilmesi bizim için bardağı taşıran son damla oldu" dedi.

 

"Kürdistan'da gazetecilik yapan meslektaşlarımız üzerindeki baskının yolu dayanışmadan geçer" diyen Öğreten, Türkiye'nin her yerinde habercilik yapan gazetecilerin birlik olduğunda bu baskıdan kurtulabileceğinin altını çizdi.

 

Okurlara da seslenen Öğreten, gazetecilerin okurları ile var olduklarını ve bu nedenle de okurların mutlaka baskı altındaki gazetecilere destek olması gerektiğini ifade etti. Doğru haberi almak isteyen okurların en azından sosyal medyadan kendilerine destek olmaları gerektiğini belirten Öğreten, tüm gazetecileri Haber Nöbeti'ne katılmaya çağırdı. 

 

BASKILARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

 

Serbest gazeteci Evrim Kurdoğlu da, gazetecilerin baskı altına alınmasına sürekli tanık olduklarını ve artık buna karşı sessiz kalmamak için harekete geçtiklerini belirterek, şunları söyledi:

 

Meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Orada onlarla birlikte gazetecilik yapacağız. Bazı sivil toplum örgütlerine ziyarette bulunacağız. Birçok gazeteci ile bir araya gelip günlük hayatta nasıl gazetecilik yaptıklarını, ne gibi sorunlar yaşadıklarını da paylaşacağız, onlardan dinleyeceğiz." Kadın gazetecilerin koşullarına da değinen Kurdoğlu, kadın gazetecilerin sorunlarına yönelik olarak da birlikte kafa yoracaklarını belirterek, JINHA'yı ziyaret edeceklerini kaydetti.