Gazeteciler 'Haber Nöbeti' için Diyarbakır'da

3 Şubat 2016 Çarşamba 07:52
Gazeteciler 'Haber Nöbeti' için Diyarbakır'da
Gazeteciler, meslektaşlarıyla dayanışma amacıyla Diyarbakır'da Haber Nöbeti'ne başladı.

Bir grup gazeteci, Türkiye'nin çatışmalı bölgelerinde görev yapan meslektaşlarıyla dayanışmak ve "haber alma hakkını savunmak" için Diyarbakır'a gitti.

 

Haber Nöbeti adıyla bir girişim başlatan gazeteciler her hafta farklı isimlerden oluşan ekipler halinde farklı bölgelere gidecek ve o bölgelerde çalışan gazetecilerle birlikte haber yapacak, onların haber yapma süreçlerinin de tanığı olacaklar.

 

Diyarbakır'da Haber Nöbeti'ne katılan haberdar.com Genel Yayın Yönetmeni Said Sefa, "Haber Nöbeti'ne gidiyorum çünkü gerçeğin sınrlarını korumak ve olduğu gibi aktarmak kutsaldır" dedi.

 

BBC Türkçe'den Rengin Arslan'a konuşan Said Sefa, Haber Nöbeti'yle ilgili şunları söyledi:

 

“Bu defa haberden ziyade, haberciler ve gazeteciler için gidiyorum. Kendi adıma şunu söyleyeyim, orada zorlukları aşarak, sıkıntıları bertaraf ederek gazetecilik yapan arkadaşlarımdan, genç de olsalar çok öğreneceğim tecrübeler var. Her gün gözaltına alınan arkadaşlarımızın haberlerini yapıyoruz. Bu kez, bir defa olsun onlara moral desteği vermek için gidiyorum.”

 

Gazetecilerin bireysel olarak gitmelerinin bu kadar etkili olmayacağını da ifade eden Sefa şöyle devam etti:

 

“Birer birer gitseydik bu kadar etkili olmayacaktı. Orada olmak önemli. Onlarla birlikte sokağa çıkıp haber de yapacağız. Farkındayız, sembolik olacak. 2-3 günde onların yaşadıklarını deneyimleyemeyiz ama en azından onu resmedebiliriz diye düşünüyorum.”