DW'ye erişim engeline basın meslek örgütlerinden tepki

1 Temmuz 2022 Cuma 16:28
DW'ye erişim engeline basın meslek örgütlerinden tepki
DW'ye getirilen erişim yasağına tepki gösteren Alman Gazeteciler Birliği, bu engelin kaldırılması için Alman hükümetine Türk yetkililere baskı yapma çağrısında bulundu.

Almanya'nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle'ye (DW) Türkiye'de mahkeme kararıyla getirilen erişim yasağına Alman basın meslek örgütleri tepki gösterdi.

 

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) yaptığı yazılı açıklama ile DW'ye yönelik erişim engeline tepki göstererek, bu engelinin kaldırılması için Alman hükümetine çaba göstermesi çağrısında bulundu.

 

DJV Başkanı Frank Überall, "Deutsche Welle'ye erişim engeli getirilmesi, Erdoğan otokrasisinin saf keyfiliğinden başka bir şeyle açıklanamaz" eleştirisini yaptı. Überall, "Deutsche Welle'nin sunduğu gibi bağımsız ve eleştirel gazeteciliğin" Türkiye'de mümkün olabilmesi gerektiğini ifade etti.

 

DJV Başkanı Überall, Alman hükümetine de erişim engelinin kaldırılması için çaba göstermesi çağrısında bulundu. DW'nin Almanya'nın uluslararası yayın kuruluşu olduğuna dikkat çeken Übereall, bu nedenle de konunun Berlin'i ilgilendirdiğine işaret etti.

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Almanya Temsilcisi Christian Mihr, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin ülkede "bağımsız medyaya yönelik sürekli saldırılarını" şimdi de yabancı medyayı kapsayacak şekilde genişletmek istiyor gibi göründüğünü söyledi. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Mihr, Türkiye'deki medyanın artık yaklaşık yüzde 90'ının hükümetin veya hükümete yakın iş insanlarının kontrolünde olduğunu kaydetti.