Bergüzar Korel ve Halit Ergenç bir milyon lira tazminat kazandı

14 Şubat 2018 Çarşamba 17:48
Bergüzar Korel ve Halit Ergenç bir milyon lira tazminat kazandı
Ünlü oyuncu Bergüzar Korel ve eşi Halit Ergenç'in, kendi fotoğraflarını izinsiz kullandıkları için bir inşaat firmasına açtığı dava karara bağlandı. Mahkeme, inşaat şirketini 1 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davada verilen dilekçede “Binbir Gece” dizisinin 2008 yılında seyirciyle buluştuğu anlatılarak, “Davalı inşaat şirketi, dizinin final bölümünün kendi projelerinde çekileceğini ilan etti.

 

Proje kapsamında müvekkillerimiz Halit Ergenç ile Bergüzar Korel’in fotoğrafları izinsiz kullanıldı. Bu nedenle müvekkilimizin fotoğraflarını izinsiz kullanan davalı inşaat şirketi ortaklığına, 2008 yılında 200’er bin lira maddi, 50’şer bin lira manevi olmak üzere 500 bin liralık tazminat davasını açmış bulunmaktayız” denildi. 10 yıldır süren dava, tam 3 kez Yargıtay’a gidip geldi. Bu sırada çift, dava dilekçesini ıslah ederek (arttırmak, düzeltmek, iyileştirmek) 1 milyon liraya yükseltti.

 

10 yıldır devam ediyordu

 

Davanın karar duruşmasına, davacı Halit Ergenç-Bergüzar Korel çiftinin avukatı ile davalı inşaat şirketi ortaklığının avukatı katıldı. Ünlü çiftin avukatı, “Davanın zaman aşımının dolmasına imkan yoktur. Haksız rekabettir, uzamış zaman aşımı mevcuttur. Islah talebimiz doğrultusunda davamızın kabulüne karar verilsin” dedi. Davalılar vekili ise davanın reddini istedi. Davayı kabul eden mahkeme, davacı oyunculara ait fotoğrafların davalı inşaat şirketi ortaklığı tarafından izinsiz olarak reklam ve tanıtımlarda kullanıldığına karar verdi. Mahkeme davalı inşaat şirketi ortaklığının, Bergüzar Korel’e 450 bin lira maddi, 50 bin lira manevi, Halit Ergenç’e de 450 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi olmak üzere toplam 1 milyon liranın, 3 Haziran 2008 tarihinden işleyecek faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.