Yehuda Kralına ait mühür bulundu

4 Aralık 2015 Cuma 08:31
Yehuda Kralına ait mühür bulundu
İsrail'de Yehuda Krallığı'nın 14. Kralı Hezekiya'nın damgasını taşıyan, 2 bin 700 yıllık bir kraliyet mührü bulundu.

Daily Mail Online'ın haberine göre, arkeologlar, içinde "Yehuda Kralı Ahaz'ın oğlu Hezekiya'ya aittir" yazan bir mühür bulduklarını açıkladı.


Mührün, MÖ 727 ve MÖ 698 yılları arasında yaşayan Kral Hezekiya döneminde kullanılan antik bir "çöplükte" yapılan kazı sırasında bulunduğu belirtildi.


Kilden yapılmış oval şeklindeki küçük mührün üzerinde, iki yanında "hayatı" temsil eden eski Mısır hiyerogliflerinin yer aldığı iki kanadı aşağı doğru dönmüş bir güneş baskısının bulunduğu ifade edildi.


Genişliği bir, kalınlığı da 0,3 santimetre olan mührün, arkeolojik bir kazıda keşfedilen bir İsrail ya da Yehuda kralına ait ilk damga olduğu sanılıyor.


Hezekiya'ya ait gibi görünen başka mühürlerin var olduğu biliniyor, ancak bunların kaynakları bugüne kadar teyit edilmedi. Bulunan mührün, Yehuda Krallığı'nın o dönemde bölgede oynadığı rolle ilgili önemli ipuçları sağlaması bekleniyor.


Yahuda Krallığı'nın yükselişinde önemli rol oynayan Hezekiya, hükümdarlığı döneminde uyguladığı dini reformlarla putperestliğe karşı çıkmış ve tek tanrı inanışını benimsemişti.