Ezhel: Sanata ve gençliğe karşı açılmış bir savaş var

29 Mayıs 2022 Pazar 12:15
Ezhel: Sanata ve gençliğe karşı açılmış bir savaş var
Rap sanatçısı Ezhel, Türkiye'de peş peşe alınan konser iptallerine yönelik konuştu: "Adeta kültüre karşı, sanata karşı, gençliğe karşı, eğlenceye karşı açılmış bir savaş olduğunu düşünüyorum. Bu yapılan tamamen kültürel bir savaş."

Bir süredir Almanya’da yaşayan ünlü rap sanatçısı Ezhel, Türkiye’de peş peşe alınan konser iptallerine yönelik “Adeta kültüre karşı, sanata karşı, gençliğe karşı, eğlenceye karşı açılmış bir savaş olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Gazete Duvar‘a konuşan Ezhel, konser yasaklarının tamamen bir kültürel savaş olduğuna dikkat çekti.

 

Ezhel, “Sanki adeta kültüre karşı, sanata karşı, gençliğe karşı, eğlenceye karşı açılmış bir savaş olduğunu düşünüyorum. Çünkü sanat oldukça insanların ufku açılacak, gençlerin rahatlayacak bir şeyi olacak. Zor günlerden geçiyor zaten herkes ekonomik olarak, koronasıdır bilmem nesidir. Bu yapılanın tamamen kültürel bir savaş olduğunu düşünüyorum. ‘Hepiniz bizim istediğimiz gibi yaşayacaksınız ya da yaşayamayacaksınız’ın savaşı” ifadelerini kullandı.

 

“Bize bunu yasaklayanları destekleyen insanların bile böyle düşünmediğini düşünüyorum” diyen Ezhel, şunları söyledi:

 

“Tamamen radikal bir azınlığın bütün ülkeye çektirdiği bir çile yani. Bence iktidar kendi sanatını bir şekilde çıkartamadığı, kendi sanatsal/kültürel bir güçleri olmadığı için en ufak sanatsal ve kültürel şeyi de bastırmaya çalışıyor. Bu zaten hep böyle; ‘Bizde yoksa sende de olmasın, ben eğlenmiyorsam sen de eğlenme, ben bunu yaparsam cehenneme gideceğim sen de gitme’ demiyor ama orada, ‘sen de yapma’ diyor. ‘Bak kardeşim sen de cehenneme gitme’ falan değil, bu dünyada yapma onu diyor, ben istesem de istemesem de. Yani ne diyeyim… Sanat, güneş gibi balçıkla sıvanmayan ya da su gibi, bir şekilde çatlağını bulan bir şey. Yasaklayarak bir günü kurtarırsın ama o bir noktada başka şeylerde açığa çıkar. Sanatı buradan kapat oradan çıkar.”