Cüneyt Arkın'ın cenaze töreninde konuşan oğlu Murat Arkın: 'Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır'

30 Haziran 2022 Perşembe 12:43
Cüneyt Arkın'ın cenaze töreninde konuşan oğlu Murat Arkın: 'Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır'
Arkın'ın cenazesi, sabah saatlerinde Zincirlikuyu'ndan alınarak tören yapılacak olan AKM'ye getirildi.

Salı günü hayatını kaybeden Türk sinemasının usta sanatçısı Cüneyt Arkın'ın cenaze töreni bugün düzenleniyor. 10:30'da Taksim Atatürk Kültür Merkezi’ndeki ilk törenden önce açıklama yapan eşi Betül Arkın, "Ben bu kadar çok sevildiğini gerçekten bilmiyordum. Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef. Evinde ölmek isterdi. Evinde öldü." dedi.

 

Arkın'ın cenazesi, sabah saatlerinde Zincirlikuyu'ndan alınarak tören yapılacak olan AKM'ye getirildi.

 

Törende konuşma yapmak için sahneye çıkan ilk isim Ediz Hun oldu. Yeşilçam'ın usta aktörlerinden Hun: "Acımız çok büyük. Sene 1963, sevgili Cüneyt ile sinemeya giriş yılımız. 59 yıl geçti... Olağanüstü bir insandı. Her rolün üzerinden gelebilecek kabiliyetli bir insandı. Çalışkandı, azimliydi. Cüneyt'teki kabiliyet bazı dünya starlarında yoktu. Bedenimden bir parça kopmuş gibi hissediyorum. Tarih yapraklarında Cüneyt Arkın ismi altın harflerle yazılacaktır. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

 

Sanatçının oğlu Murat Arkın gözyaşlarını zaman zaman tutmakta zorlandığı konuşmasında şunları söyledi:"Bizim ailemiz güzel bir aileydi ama bugün sizlerin sayesinde şunu anladım. Bizim ailemiz sandığımdan çok daha büyük ve güzelmiş ayaklarınıza sağlık. Bugünü organize eden herkese teşekkür ederim. Böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Sözcükler boğazımda düğümleniyor. Biz her şeyi ondan öğrendik. Attığım her adımda, muhabbet ettiğim her insanın gözünde o var... Dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun tüm insanları birleştirici bir unsur olmuş Cüneyt Arkın... Ne mutlu bize... Onun filmleriyle büyük, yaşadık, onun filmleriyle yaşayacağız. Babamın bir filminin repliğiyle bitirmek istiyorum: Ağlamayın be! Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır..."

 

Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dostları ve sevenleri Ediz Hun, Levent Çakır, Nuri Alço ve 'Hababam Sınıfı' filminin oyuncularından Teoman Ayık ve Ahmet Arıman da törendeydi.