Amazon Prime, Türkiye'de 'The Boys' dizisine sansür uygulandı

6 Haziran 2022 Pazartesi 14:26
Amazon Prime, Türkiye'de 'The Boys' dizisine sansür uygulandı
'The Boys' dizisinin üçüncü sezonu Amazon Prime Türkiye’de sansürlendi. Platform, dizinin yayınlanan ilk üç bölümünün bazı sahnelerine hem görsel hem de altyazı ve seslendirme kısmında sansür uyguladı.

Edebiyat ve kültür-sanat platformu Kayıp Rıhtım'ın haberine göre, Amazon Prime'ın en sevilen dizileri arasında yer alan yapım, özellikle ilk iki sezonuyla oldukça ilgi görmüştü. İlk sezonu Netflix’in 'The Umbrella Academy' adlı çizgi roman uyarlamasıyla benzer zamanlarda çıkan yapım, hem eleştiri hem de izlenme sayıları anlamında rakibine üstünlük sağlayan bir başarı elde etmişti.

 

İkinci sezon bölümleri Ekim 2020’de izleyicilerle buluşan 'The Boys’un yaklaşık 2 yıldır beklenen yeni sezonu bugün itibarıyla Amazon Prime kütüphanesindeki yerini almaya başladı. Tıpkı önceki sezonlarda olduğu gibi dizinin öncelikle ilk üç bölümü aynı anda yayınlandı. Kalan bölümler ise haftalık olarak platformdaki yerini alacak.

 

Dizinin ilk bölümünde başlarda yer alan bir sahnede iki erkeğin sevişmesi sırasında çıplaklık içeren bazı sahneler sansürlendi. Erkek cinsel organının gözüktüğü tüm sahnelerin kapsamlı bir sansüre uğratıldı. Sahnenin yabancı ülkelerdeki versiyonuna göz atıldığında ise herhangi bir bulanıklaştırma efektinin uygulanmadığı görüldü. 

 

Amazon Prime Türkiye, sadece çıplaklık sahnelerine sansür uygulamakla kalmadı. Ayrıca üçüncü sezonun  üçüncü bölümünde karakterler arasında geçen bir konuşma sırasında yer alan iki sahne de hem seslendirme hem de altyazı kısmında sansürlü bir şekilde aktarıldı.

 

Sahnelerin ilkinde Homelander karakteri, ekibe Müslüman bir kahraman sokmaya çalışan Starlight’a, “Do you really think I’m gonna let a fuckin’ Muslim in The Seven?” şeklinde sesleniyor. Amazon Prime Türkiye’de yer alan sahnede ise bu kısım, “Yedi’ye Müslüman sokacağımı mı sandın?” şeklinde çevriliyor. Ayrıca orijinal seslendirme sırasında “fuckin” kısmında Homelander’ın sesinin kısıldığı görülüyor.