Altın Portakal'da TRT de yarışıyor

3 Aralık 2015 Perşembe 08:38
Altın Portakal'da TRT de yarışıyor
Antalya Film Festivali'nde bu yıl ‘TRT filmleri' de yarışıyor.

Serdar Gözelekli imzalı Muna; takıntılı bir terzi çırağının hikâyesini konu alan Emre Konuk imzalı Çırak ve Mustafa Kara yönetmenliğindeki Kalandar Soğuğu'nun ortak yapımcısı TRT. Muna, sinemasal anlamda yetkinlik sorunları yaşarken, Çırak ve Kalandar Soğuğu'nun bazı dallarda ödül listesini zorlayabilir. Görüntü yönetmeni Emre Konuk'un ilk uzun metraj yapımı Çırak, ana karakteri ve sinemasal referanslarıyla Polanski'nin Kiracı filmini anımsatıyor. Alim rolündeki Hakan Atalay'ın erkek oyuncu dalında ödül listesine girebilecek bir performansı var.

 

Tokyo Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ve Seyirci Ödülü alan Kalandar Soğuğu ise Karadeniz'in bir dağ köyünde maddi sıkıntılar içinde yaşayan Mehmet Sert ve ailesinin hayatını belgesel tadında bir doğallıkla resmediyor. Hava şartları ve coğrafya olarak hayli zor koşullarda çekilen film, 139 dakikalık uzun süresine rağmen, atmosferi ve Hakan Şişman'ın performansı ile ödül listesine girebilir.

 

“KADINLAR KIYAM ETMEDEN DÜNYA DÜZELMEZ”

 

Dünya prömiyerini Montreal Film Festivali'nde yapan Mehmet Eryılmaz'ın Misafir'i, yıllar sonra babaevine dönen ve geçmişle hesaplaşmaya girişen bir kadının hikâyesini anlatıyor. Zümrüt Erkin ve Tamer Levent'in oynadığı filmin söyleşisinde Eryılmaz, Türkiye ve dünyada kadınların yaşadığı sorunlara değinerek, “Kadınlar kıyam etmeden dünya düzelmez.” dedi.

 

Ulusal Yarışma bölümünün vizyon yüzü görmüş tek filmi Takım: Mahalle Aşkına, kentsel dönüşüm sorununa romantik bir pencereden yaklaşıyor. Senaryosunda İnan Temelkuran ile birlikte yönetmen Emre Şahin'in imzası bulunan filmin söyleşisine yönetmen ve senarist ikilisi gelmeyince söyleşi sönük geçti. Dün gösterilen yarışma filmlerinden Saklı, yönetmen Selim Evci'nin önceki iki filmine göre farklı bir yerde duruyor. Yine ikili ilişkilere odaklanan yönetmen, bu kez diyalog ağırlıklı ve ikili ilerleyen bir ‘saklı' aşk hikâyesine soyunmuş. Alıştığımız aile babası rollerinden birini daha ortaya koyan Settar Tanrıöğen, filmdeki performansıyla ödül listesine adını yazdıracak gibi görünüyor. Ulusal Yarışma'nın belgesel yapımlarından Artık Hayallerim Var ve Özcan Alper'in merakla beklenen filmi Rüzgârın Hatıraları da dünün programındaydı. Bugünün yarışma programında ise Atalay Taşdiken'in Arama Motoru ve Erdal Rahmi Hanay'ın Pia filmleri var.

 

Sponsor olmayan basına su bile yok!

 

Festivalin basınla ilişkiler bölümünde bu yıl ‘parayı veren düdüğü çalar' kaidesi geçerli. Basın mensupları âdeta, sponsor basın ve ‘diğerleri' olarak ikiye ayrılmış durumda. Açılış partisinden dünya yıldızlarının katıldığı protokol yemeklerine kadar sponsor basın kuruluşları davet edilirken Hürriyet, Milliyet ve Zaman'ın da aralarında bulunduğu diğer basın kuruluşlarının röportaj taleplerine cevap bile verilmiyor. Geniş katılımlı bazı toplantıları bile gazeteciler birbirlerinden duyup katılıyor, bu konuda herhangi bir bilgilendirme yapılmıyor ‘normal' basına.

 

Festival konuklarının listesi ile iletişim bilgilerini beklemek de bu saatten sonra nafile; hatta istediğiniz zaman verilen cevap “o konuda siz kendiniz yürüyeceksiniz” oluyor! Bugün festivalin beşinci günü olmasına rağmen basın mensuplarına hâlâ festival kataloğu ve broşürü verilmiş değil. Filmlerin gösterim saatlerini ve filmler hakkındaki bilgiye ancak internet üzerinden bakabiliyoruz. İlginç olan, festival kataloğunun basın hariç, bütün konuklara ilk günden dağıtılmış olması. Kısacası, Antalya'da sponsor basın kuruluşundan değilseniz size su bile yok!

 

KAYNAK: Zaman