Uzaktan eğitim alamayan çocuklar okulu terk etmeyi düşünüyor

23 Şubat 2021 Salı 13:12
Uzaktan eğitim alamayan çocuklar okulu terk etmeyi düşünüyor
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) pandemi sürecinde çocuklar özelinde yaşanan hak ihlallerine değinen “Pandemi ve Çocuk” raporu yayımlandı.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca'nın sunduğu raporda çocukların anne ve babalarından ayrı kalmaları, fiziksel-cinsel ve dijital istismara maruz kalmaları, düzenli sağlık ve tedavilerinin yapılamaması, sosyal hizmetlerin çocuklara erişememesi gibi sorunların çocuk koruma riski oluşturduğuna değinilen raporda, buna ilişkin ise risk raporlaması gerektiği kaydedildi.

 

Raporda uzaktan eğitim sorunlarına da değinildi:

 

“Çocukların okul bir yana kâğıt toplamaya gittiğini biliyoruz. Kesinlikle eğitime erişemediler. Bırakın interneti, bırakın bilgisayarı ya da akıllı telefonu, evde maalesef tüplü dediğimiz televizyonlar vardı ve hiçbir işe yaramadı. Bu çocukların neredeyse yüzde 80’i okulu terk edecek. Yani önümüzde korkunç bir problem doğuyor. Sosyal hizmet mevzuatı hakkında acilen çalışma yapılması gerekiyor.”

 

Raporda yaşanan problemler ve çözüm önerileri şöyle sıralandı:

 

■ Öğretmenler ihtiyaçlarına yönelik desteklenmeli.

 

■ Çocukların her türlü şiddet ve istismardan korunması için online bildirim sistemi kurulmalı.

 

■ Ailelerin gıda harcamalarının artmasından dolayı sistematik gıda desteği sağlanmalı.

 

■ Sağlık, eğitim ve çocuk hizmetleri personeli; cinsel sömürü ve istismar, bu konudaki kaygıların güvenli biçimde nasıl bildirileceği de dâhil olmak üzere Covid-19 bağlantılı çocuk koruma riskleri konusunda eğitilmeli.

 

Raporda ayrıca kız çocuklarının uzaktan eğitim alma imkanı olsa da ev işlerinde çalıştırıldığı kaydedildi.