'THY'nin açıkladığı zararda yeni havalimanı başrolde'

13 Ağustos 2019 Salı 01:08
'THY'nin açıkladığı zararda yeni havalimanı başrolde'
İstanbul'un akciğerleri niteliğinde olan Kuzey Ormanları üzerinde inşa edilen yeni havalimanının inşası sürecinde en az 13 milyon ağaç kesildi. 

Havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı, ulaşım imkanlarının zorluğu ve piste ulaşmak için uçakların uzun süre havalimanında turlaması yolcuları bezdiriyor.

 

Açıldığı günden beri şikayet konusu olan havalimanı şirketlere de kaybettiriyor. THY'nin hisse değeri düşüşe geçmişti. Bunda maliyet artışının etkili olduğu ifade ediliyordu. Yeni havalimanı şirketin yolcu kaybetmesine de yol açmış ve THY'nin Mayıs ayı yolcu sayısı yüzde 4.5 azalmış, yolcu doluluk oranı 1.2 puan gerilemişti.

 

Airport yazarı Ali Kıdık, THY'nin yine zarar açıkladığını belirttiği yazısında, zararın başrolünde yeni havalimanının olduğunu söylüyor.

 

Kıdık, "THY, ikinci çeyrekte de zarar açıkladı. Zararlar hemen Boeing 737-Max’lara ve taşınma işlerine bağladı. Bunu neye bağlayacak hep birlikte göreceğiz görmesine de adamın savunma mekanizması güçlü. Tüm basını elde etmiş durumda. “Ye kürküm ye” hesabı mamaya kavuşan “duymadım, görmedim, bilmiyorum” şeklinde davranıyor" diyor.

 

Zararın sebeplerini sıraladığı bölümde ise, "Evet, İstanbul Havalimanı başrolde diyebiliriz" diyor ve devam ediyor:

 

"Açıklayayım… Eğer siz, karşılama bankolarına bile 70-80 milyon dolar harcıyorsanız zarar edersiniz. Eğer siz, taşıma maliyetlerini revize etmezseniz, alternatif bulmazsanız zarar edersiniz. Eğer siz pist başına gitmek için yarım saat, iniş yaptıktan sonra körüğe gelmek için yarım saat yol kat ediyorsanız zarar edersiniz. Eğer siz, kiralamaları astronomik rakamlara yapıyorsanız zarar edersiniz. Eğer siz, şaşalı yaşamınız için THY’yi kullanırsanız zarar edersiniz.

Eğer siz, ultra lüks makam araçlarına binerseniz zarar edersiniz. Eğer siz, yüzde 50 ortaklıktan yüzde 25 ortaklığa razı gelip yakıt alırsanız zarar edersiniz. Eğer siz, THY’yi arpalık gibi görüp kafanıza göre yönetirseniz zarar edersiniz.

 

Bu sebepleri say say bitmez. Asıl yılsonunu merak ediyorum ben. Hangi bahanelerle Sayın Cumhurbaşkanına  mazeret bildireceksiniz. Genel kurulu türlü taklalarla atlattınız ama daha bahane kalmadı. Umarım biz yanılırız da THY zararını en aza indirir hatta sıfırlar."

 

Kıdık, yazısının sonunda "İstanbul Havalimanı yolu neden ölüm yolu oldu?" sorusunu soruyor ve, "Gencecik kızımızın hayatı İstanbul Havalimanı yolunda son buldu. Ah şu planlamalar, ah şu iş bilmezlik. Dedik ki, kardeşim havalimanı yapıyorsanız yolları da yapın. Dedik ki, her şey planlı olsun. Nerde o mantık! İstanbul Havalimanı açıldı açılalı kaçıncı kaza. Kaçıncı can yakılması. “Şoförler uykusuz” diyoruz dinleyen yok.  “Metro yapılmadı” diyoruz dinleyen yok. Sizin umurunuzda mı be ağalar? Sizin için para para para. Kaç kez yazmamıza rağmen Arnavutköy-İstanbul Havalimanı arası bile yol yapamadınız. İşte bu yüzden tüm havalimanı çalışanlarının hayatları yollarda geçiyor ve yorgun şoförlerin kazasına sebep olunuyor. Para yerine koynunuza biraz vicdan koyun" diye ekliyor.

 

Yazının tamamı için tıklayın