Suudi Arabistan'ın İngiltere Büyükelçisi: Vatandaşımız Kaşıkçı hakkında endişeliyiz

12 Ekim 2018 Cuma 11:01
Suudi Arabistan'ın İngiltere Büyükelçisi: Vatandaşımız Kaşıkçı hakkında endişeliyiz
BBC'ye konuşan Suudi Arabistan'ın İngiltere Büyükelçisi Prens Muhammed bin Nevaf bin Abdülaziz, İstanbul'daki Suudi Başkonsolosluğu'na 10 gün önce girdikten sonra kaybedilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında ilginç bir açıklama yaptı.

Suudi Arabistan'dan 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolan ve akıbeti belirsizliğini koruyan Suudi gazeteci Kaşıkçı hakkında ilginç bir açıklama geldi. 

 

BBC'ye konuşan Suudi Arabistan'ın Londra  Büyükelçisi Prens Muhammed bin Nevaf bin Abdülaziz, Kaşıkçı'nın akıbeti hakkında daha fazla yorum yapmadan önce soruşturmanın sonuçlarının beklenmesi gerektiğini belirtti.

 

Suudi diplomat "Vatandaşımız Kaşıkçı hakkında endişeliyiz" ifadelerini kullandı ancak endişelerinin nedeni  konusunda daha fazla yorum yapmadı.

 

Muhabirin Kaşıkçı'nın akıbeti konusunda ne zaman bir yanıt alınacağı yönündeki sorusuna ise "Umut ederiz ki yakında" yanıtını verdi.

 

Büyükelçinin açıklaması dün İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın, Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dair iddiaların doğrulanması halinde 'Suudi Arabistan'ın ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacağını' söylemesinin ardından geldi.

 

Washington Post gazetesi için yazı yazan Kaşıkçı, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın politikalarını eleştiriyordu. 

 

ABD, Suudi ve Türk medyasında Kaşıkçı'nın akıbeti konusunda çok sayıda iddia ortaya atıldı. ABD medyasındaki iddialara göre Türk istihbaratı gazetecinin konsolosluk içinde öldürüldüğü bilgisini ABD'ye iletti.  Washington Post gazetesinde yer alan bir haberde, Türk hükümetinin ABD'li yetkililere, Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kanıtlayan ses ve görüntü kaydının ellerinde bulunduğu bilgisini ilettiği ileri sürülmüştü.

 

Ancak Riyad yönetimi söz konusu suçlamaları reddediyor. Suudi Arabistan daha önce  Kaşıkçı'nın binaya girdikten kısa süre sonra çıktığını iddia etmişti. 

 

Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisi Prens Muhammed bin Nevaf bin Abdülaziz ise  Kaşıkçı'nın binadan ayrıldığı yönünde Riyad'dan gelen  önceki iddia konusunda yorum yapmadı.