SDG: İdlib rejim güçlerine teslim edilecek

13 Şubat 2020 Perşembe 23:15
SDG: İdlib rejim güçlerine teslim edilecek
Suriye’nin İdlib kentinde Suriye ordusu ilerlerken Ankara-Moskova hattında da gerilim tırmanıyor.

Suriyeli Kürtler de bölgede yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Mustafa Bali, Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan anlaşmalar ışığında İdlib’in Suriye hükümetine teslim edileceğini söyledi.

 

Rudaw’a konuşan Mustafa Bali “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in demeçlerinde de çok açık ve net bir şekilde anlaşılıyor ki İdlib Suriye rejimine teslim edilecek. Nitekim İran, Rusya ve Türkiye arasında Astana’da yapılan görüşmeler ve varılan anlaşmalar neticede buna işaret ediyor” dedi.

 

Kimsenin yanında veya yedeğinde yer almadıklarını söyleyen Bali, “Sahadakilerle ortak çalışıyoruz. Çözüme yönelik gerçekçi bir adım kimden gelirse gelsin biz kendileriyle anlaşmaya hazırız. Suriye rejimi eğer siyasi çözüme yönelik gerçek bir adım atarsa kendileriyle anlaşmaya hazırız. Yine aynı şekilde Suriye muhalefeti eğer gerçekçi bir çözüm önerisi sunacak olursa onlarla anlaşmaya hazırız. Ancak askeri anlamda kim kiminle çalışıyor mantığıyla davranmıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Rusya’nın Suriye’de baş aktör konumunda olduğunu belirten Bali, şunları söyledi:

 

“Bu nedenle Rusya’nın siyasi bir çözüme garantör olması gerekiyor. Aynı zamanda Rusya sorunların savaşla çözülemeyeceğini anlaması lazım. Rusya yıllarca terörle mücadele etti, yedi yıl boyunca bütün askeri gücüyle Çeçenistan’da savaştı. Ancak en sonunda siyasi yolla çözüme varıldı. Bu Suriye’deki meseleler için de geçerli. Rusya’nın siyasi çözümle ilgili tecrübesi var ve bunun esas olduğunu biliyor. Şu anda İdlib’te rejim vuruyor, Türkler vuruyor ve muhalefet güçleri vuruyor. En nihayetinde insanlar ölüyor, yerinden yurdundan oluyor ve demografik değişim gerçekleştiriliyor. Biz DSG olarak Rusya’nın çözüm için iradeye ve güce sahip olduğunu biliyoruz ve bu iradeyi kullanmasını umuyoruz.”

 

Rusya’nın Türkiye’yi Suriye’ye girmeye davet ettiğini de belirten Bali, “Biz Kürtler olarak Rusya’yı Türkiye’nin Efrin’i işgal etmesine önayak olmakla suçluyoruz. Çünkü Rusya’nın onayı olmadan Türkiye Efrin’i kontrol edemezdi” diye konuştu.