SADAT Başkanı Tanrıverdi: 15 Temmuz'dan sonra ne istediysek oldu

12 Ekim 2018 Cuma 11:57
SADAT Başkanı Tanrıverdi: 15 Temmuz'dan sonra ne istediysek oldu
15 Temmuz darbe girişimi sonrası gündeme gelen oluşumlardan biri de SADAT'tı.

Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi'nin (SADAT) kurucusu ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan Güvenlik Politikaları Kurulu üyesi Adnan Tanrıverdi, 'gizli ordu' iddialarının merkezinde yer alıyordu.

 

AKP’ye yakın İslamcı eski askerler tarafından kurulan SADAT'ın başkanlığını da yapan Tanrıverdi, 15 Temmuz’dan sonra TSK’de gerçekleştirilen yeniden yapılandırmanın tam olarak kendilerine yaradığını ve istedikleri birçok şeyin bu yapılandırma sürecinde gerçekleştirildiğini söyledi.

 

ABC'de yer alan habere göre Tanrıverdi, yine İslamcı askerlerce kurulmuş ve kendisinin de kuruculuğunu yaptığı ASDER isimli kuruluşun etkinliğinde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’dan sonra TSK’da gerçekleştirilen yeniden yapılandırmanın tam olarak kendilerine yaradığını ve istedikleri birçok şeyin bu yapılandırma sürecinde gerçekleştirildiğini açıklıyor.

 

15 Temmuz’dan önce Anayasa Komisyonu’na Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeniden yapılandırmasıyla ilgili tespitlerin yer aldığı bir anayasa teklifi sunduklarını belirten Tanrıverdi, darbe girişiminden sonra bu teklifte sundukları her şeyin yerine getirildiğini belirtiyor.

 

Habere göre, "Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan Güvenlik Politikaları Kurulu üyeliğine getirilen ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Tanrıverdi’nin sözleri, SADAT ekibinin AKP’nin başkanlık sistemi adlı yeni rejimde ordunun  dönüştürülmesi sürecinde kritik bir işlevi olduğunu" gözler önüne seriyor.