Okul müdür yardımcısı istismar suçundan serbest bırakılıp görevine iade edildi

11 Temmuz 2020 Cumartesi 12:10
Okul müdür yardımcısı istismar suçundan serbest bırakılıp görevine iade edildi
Bozova’da bir lisede müdür yardımcısı olan Ö.K.'nin, öğrencisi B.T.’ye cinsel istismarda bulunduğu “somut olgularla” kanıtlanmasına rağmen mahkemece serbest bırakıldı ve idari görevini yapmasında bir sakınca görülmedi.

Urfa’nın Bozova ilçesinde bir lisede müdür yardımcısı olan Ö.K.’nin 23 Mayıs 2019 tarihinde B.T. (14) isimli çocuğa makam odasında cinsel istismarda bulunmaktan Urfa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması dün görüldü. Duruşmada, K.’nin öğretmenlik yapmasında bir sakınca görülmedi. 

 

REHBER ÖĞRETMENİNE ANLATTI 

 

B.T. uğradığı saldırıyı okulun rehberlik hocasına anlatması sonucu ortaya çıktı. 3 Temmuz 2019 tarihindeki Çocuk İzleme Merkezi Adli Görüşme Raporu’na da yansıyan istismarda, B.T. 10 Haziran 2019 tarihinde rehber öğretmeni M.Ç.’ye 2 dönem boyunca müdür yardımcısı Ö.K.’nin farklı gerekçelerle odasına çağırarak istismarda bulunduğunu anlattı. 

 

SAVCILIĞA İFADE VERDİ

 

İstismara ilişkin Bozova Cumhuriyet Başsavcısı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında müdür yardımcısı Ö.K., 6 ay sonra yani 7 Ocak 2020 tarihinde savcılığa ifade verdi. 

 

‘MAYIS AYINDA ORUÇLUYDUK’ 

 

Müdür yardımcısı K., savcılığa verdiği ifadede B.T.’yi tanımadığını, saldırıyı kabul etmediğini belirtmiş. K. ifadesinde “Öğrencinin bana yönelik iddialarına ilişkin tarihin Mayıs ayı olduğunu dosya kapsamına öğrendim. Mayıs ayında biz oruçluyduk. Ramazan ayı olması sebebiyle de benim söz konusu eylemlerde bulunmam mümkün değildir” dediği öğrenildi. 

 

İZNE AYRILMIŞ 

 

Tanık olarak dinlenen okulun rehberlik öğretmeni M.Ç., ifadesinde B.T.’nin kendisine anlattıklarını okul müdürü M.D.’ye anlattığını ve Ö.K. ile görüştüklerinde kendilerine “Gerekeni yapın. Zaten tayin isteyip gideceğim. O öğrenciyle de bağım kalmayacak” diyerek durumu kabul edercesine konuştuğunu kaydetti. Ç., görüşmeden sonra K.’nin bir ay izne ayrıldığını belirtti. 

 

Bozova Cumhuriyet Başsavcısı Özgenur Elveren tarafından ifadesi alınan müdür yardımcısı K., “Çocuğun Cinsel İstismarı” suçu kapsamında adli kontrol şartı istemiyle Bozova Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk etti. 

 

SERBEST BIRAKILDI 

 

Sulh Ceza Hâkimliği, müdür yardımcısı K. için, “Mağdur çocuğun beyanı, müşteki beyanları, çocuk izleme merkezi adli görüşme değerlendirme raporu, tanık beyanı göz önünde bulundurulduğunda şüphelinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, şüphelinin kaçması saklanması veya kaçacağı şüphesi uyandıran somut olgular düşünüldüğünde, adli kontrol tedbirinin uygun olacağı değerlendirildiğinden şüphelinin CMK 109 maddesi gereğince adli kontrol altına alınmasına karar verildiği” diyerek serbest bıraktı.

 

GÖREVİNE DEVAM EDİYOR

 

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan müdür yardımcısı Ö.K.’nin hala aynı lisede görevine devam ettiği öğrenildi.

 

Dün görülen duruşmada da ifade veren K., saldırıyı kabul etmedi. Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu avukatları yaptıkları savunmada her ne kadar Ç.'nin tutuklanmasını talep etseler de, tutuklama kararı çıkmadı ve dosyanın duruşması ileri bir tarihe ertelendi.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - BARIŞ POLAT