Malatya'da gençlere gözaltı: Bizimle polis olmayan kişiler konuştu

13 Ocak 2018 Cumartesi 19:14
Malatya'da gençlere gözaltı: Bizimle polis olmayan kişiler konuştu
Paşaköşkü’nde broşür dağıtırken gözaltına alınan 4 liseli, "Polis olmayan ancak bu devlet için çalıştıklarını söyleyen kişiler bize 'Bu işleri bırakın, yoksa sonunuz kötü olur' dedi" şeklinde konuştu.

Malatya Paşaköşkü’nde önceki gün ‘Gençliğin Özgürlük Manifestosu’ broşürünü dağıtan Gençlik Komiteleri üyesi 4 lise öğrencisinden 2’si polis tarafından gözaltına alındı.

 

Öğrencilerin aktardığına göre polis diğer 2 öğrenciyi de arayarak, “Gelmezseniz arkadaşlarınızı bırakmayız” dedi.

 

Arkadaşlarının akıbetini merak eden 2 öğrenci de Beydağı Polis Merkezi Amirliği’ne gitti. Burada 259 lira para cezası kesilen öğrenciler, 30 kadar polisin kendilerine, ‘Bu iş için para mı alıyorsunuz?’ diye sorduklarını ve polisler tarafından polis olmayan ancak bu devlet için çalıştıklarını söyleyen kişilerle konuşturulduklarını dile getirdi.

 

Gazete Hayır’da yer alan habere göre, sivil giyinimli bu 2 kişi öğrencilere, “Bu işleri bırakın, yoksa sonunuz kötü olur” dedi.

 

Öğrencilerse yaptıkları faaliyetin demokratik ve anayasal olduğunu, gençliğin sorunlarını toplumla paylaşmak amacında olduklarını söyleyerek yanıtladı. Öğrenciler, bu kişiler tarafından emniyet müdürünün kahvesini içmeye gitmezlerse ailelerinin aranacağı belirtildiğini de söylediler.

 

Dün serbest bırakılan Gençlik Komiteleri üyesi 4 genç bugün emniyet müdürü tarafından ‘çay içmeye’ çağrıldıklarını fakat gitmeyeceklerini aktardı.

 

KAYNAK: DUVAR