Kayyım atandı, çete üyeliğinden tutuklandı

6 Aralık 2018 Perşembe 13:18
Kayyım atandı, çete üyeliğinden tutuklandı
Bartın'da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen bazı şirketlere kayyım olarak atanan avukat Akın Akgül, 'suç örgütü'ne yönelik bir operasyon kapsamında gözaltına alındı ve tutuklandı.

'Gülen Cemaati'ne finansman sağladığı iddiasıyla el konulan şirketlere kayyım olarak atanan Akgül, polisin gerçekleştirdiği 'çete operasyonu'nda gözaltına alındı. Bartın Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 5 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen operasyonda, Akgül dahil, polis, zabıta katibi ve esnaf toplam 13 kişi gözaltına alındı.

 

Sözkonusu kişiler hakkında, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘kurulan örgüte üye olmak’, ‘örgüt faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘çocuk düşürme’ suçlamalarında bulunuldu.

 

Operasyon sırasında, kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramada da çok sayıda materyale el konuldu.

 

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Emniyet’teki işlemleri tamamlanan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınanlardan Akgül’ün tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi. ‘Toksözler’ isimli firmaya kayyım olarak atanan Akgül’ün AKP’ye yakın bir isim olduğu bildirilirken, soruşturmaya ilişkin ‘gizlilik’ kararı verildi.