Jandarma "çatışma" dedi, görüntülerden "infaz" çıktı

11 Ekim 2018 Perşembe 21:37
Jandarma
Muş'ta takip ettikleri araca ateş açan Jandarma Özel Harekat askerleri 5 kişiyi öldürdü. Olay anına ilişkin görüntüler, teslim olan silahsız kişilere de ateş emri verildiği ortaya çıkardı.

Olay Varto ilçesinde yaşandı. Artı Gerçek’te yer alan habere göre, güvenlik güçlerinin 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle takibe alınan otomobildeki ikisi  kadın beş kişi zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldürüldü.

 

İl Jandarma Komutanlığı'nın açıklamasında, 'çatışmada öldürüldü' denilen beş kişinin öldürüldüğü ana ilişkin yayınlanan görüntülerde, teslim olan kişilere bir askerin "Teslim oldu vurmayın" itirazına rağmen araçtaki komutan tarafından "vur emri" verildiği görülüyor.

 

Görüntüde, zırhlı araçla takip edilen otomobile uzun süre ateş ediliyor. Lastikleri patlayan otomobilin sürücü kapısından elleri yukarıda çıkan bir kişi, teslim olarak araçtan uzaklaşıyor. Sürücünün ardından araçtan çıkan ve silahlı olduğu görülen diğer kişi koşarak uzaklaşırken açılan ateş sonucu öldürülüyor.

 

Zırhlı araç bu kez namlusunu araca çevirip tarıyor. Daha sonra hem aracın diğer kapısından çıkan silahsız bir kişi hem de teslim olan araç sürücüsü kurşunların hedefi oluyor.

 

Muş İl Jandarma Komutanlığı, 5 kişinin öldürülmesini, "açılan ateşin sürdürülmesi sonucu güvenlik güçlerinin verdiği karşılık" olarak açıkladı.

 

KAYNAK: ARTI GERÇEK