İran: Türkiye'nin bazı yerlerinde kaygı verici eylemler oluyor, vatandaşlarımız Türkiye'ye gitmesin

13 Mart 2017 Pazartesi 19:27
İran: Türkiye'nin bazı yerlerinde kaygı verici eylemler oluyor, vatandaşlarımız Türkiye'ye gitmesin
Ankara'nın son zamanlarda İran'a yönelik açıklamalarının 'komşuluk ilişkilerine yakışmadığını' açıklayan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, vatandaşlarına 'Türkiye'ye gitmeyin' çağrısında bulundu.

Sputnik'in haberine göre; Düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Laricani, Ankara'dan yapılan eleştirel açıklamalar konusunda İran'ın 'soğukkanlı davrandığını' söyledi.

 

'ANKARA'NIN TİTİZ DAVRANMASINI BEKLİYORUZ'

 

Laricani, "Türkiye'den İran'la ilgili tutumu ve kullandığı söylemler konusunda titiz olmasını bekliyoruz" dedi.

 

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'ye seyahat edilmemesi için yapılan uyarıyı da değerlendiren Laricani, "Kendi halkımızın can güvenliği korumak ve dikkatli olmaları için uyarılar yapmak zorundayız" şeklinde konuştu.

 

'KAYGI VERİCİ EYLEMLER DÜZENLENİYOR'

 

"Türkiye'nin bazı yerlerinde kaygı verici eylemlerin olduğunu" öne süren Laricani, "Bu ülkedeki terör sorunlarının azalmasını ve şartların normale dönmesini umut ederiz" dedi.

 

İran Dışişleri Bakanlığı ve bazı milletvekilleri, son günlerde yaptıkları açıklamalarla, ülkedeki 14 günlük Nevruz tatilleri kapsamında gerekli olmadığı sürece Türkiye'ye seyahat edilmemesi çağrısında bulundu.

 

Tahran yönetimi buna gerekçe olarak Türkiye'deki güvenlik koşulları ve yurttaşlarına yönelik Türkiye'de uygulanan kötü muameleyi gösteriyor.

BENZER HABERLER