İmamoğlu: Kanal İstanbul bir avuç insan için çok önemli, bu yüzden acele ediyorlar

13 Temmuz 2020 Pazartesi 20:48
İmamoğlu: Kanal İstanbul bir avuç insan için çok önemli, bu yüzden acele ediyorlar
Kanal İstanbul’a ilişkin değerlendirmelerde bulunan İmamoğlu, projenin İstanbul’un katli anlamına geleceğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir önceki yönetim tarafından başlanıp daha sonra durdurulan F4 Rumelihisarüstü- Aşiyan Füniküler hattındaki çalışmaları yeniden başlattı.

 

Yapım çalışmalarına tekrar başlanan füniküler hattında incelemelerde bulunan İmamoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

“Kanal İstanbul, İstanbul’un katli anlamına gelir”

 

Kanal İstanbul ile ilgili gelen bir soruya cevap veren İmamoğlu, projeyle ilişkin gündemi takip ettiklerini ifade etti.

 

İmamoğlu, “Tüm bilimsel verilerle de süreci destekleyen, yanlışları ortaya koyan ve Kanal İstanbul’a karşı duruşumuzun aslında yüzde 100, yüzde 1 milyon ne kadar doğru olduğunu ispat eden birtakım çalışmaları da sürdürüyoruz” dedi.

 

İstanbul’da yaşayan insanların depreme dayanıksız olan binalarında yaşamlarına devam ettiklerini ifade eden İmamoğlu şöyle devam etti:

 

"Masum birtakım planlamaların yıllarca beklediği bir sürecin yerine, siz, Kanal İstanbul’la ilgili bu süreci 6-7 ayda bitireceksiniz, 100 binlik, 5000’lik, 1000’lik planları askıya asacaksınız. Bu acele ne için? Kim için? Kime hizmet ediyor? İstanbullunun, Türk halkının, Türkiye’deki insanlarımızın, vatandaşlarımızın bu konuyla ilgili acelesi mi var? Türkiye’de, Türk halkının gündemi; işsizlik, ekonomi. İstanbul’daki halkın gündemi; işsizlik, ekonomi. İlave edebiliriz; deprem. Yani (Kanal İstanbul) zihninde bile yok; zinhar karşı ama acele var. Demek ki acele etmelerinin sebepleri var. Ben hep diyorum; o bir avuç insan. Onlar için çok kıymetli. Ben de santim santim takip ediyorum. Yarın saat 10.00’da Şehircilik Bakanlığı’na gideceğim, o işte ama Katarlıdır ama şu ülkelidir ama bu ülkelidir… Kim bu yatırımı yapmışsa, bu planların bir avuç insan için hazırlandığını, İstanbul’un katli anlamına geldiğini, İstanbul’a bugüne kadar yapılan ihanetlerden milyonlarca kat daha fazlası olduğunu iddia ederek itirazımı yapacağım. Hukuksal süreçler devam ediyor. Hukuksal zeminde İstanbul halkının bu ihanete uğramasına asla izin vermeyeceğiz. Devam ediyoruz takibe."

 

“Ayasofya konusunda Cumhurbaşkanı uluslararası riskleri dile getiriyordu, şimdi ne değişti?

 

Ayasofya’nın camiye çevrilmesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan İmamoğlu, Danıştay’ın kararının hayırlı olmasını diledi.

 

Söz konusu kararın yanında toplumun da kaygıları olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bir yıl önce bu kaygıları dile getiren Sayın Cumhurbaşkanı özellikle uluslararası alandaki riskleri. Ne değişti? Yani bu riskler duruyor mu, durmuyor mu? Özellikle Müslüman kitlenin, Müslüman kardeşlerimizin hatta halkımızın bireylerinin yaşadığı uluslararası tehditler giderildi mi?” ifadelerini kullandı.

 

İmamoğlu şöyle devam etti:

 

"Yani bu karar, bir istikamet sapmasına sebep olmamış mı oluyor. Yani bunlara ben değil, bence kendileri ya da bu işin muhatapları cevap vermeli. Ben, bugün açıklamamı yaptım oradan detaylara bakabilirsiniz. Tekrar ifade ediyorum; manevi olarak, maddi olarak böyle bir husus Türkiye insanımıza, Türkiye’deki halkımıza, Türk halkına fayda getirecekse, mutlu edecekse, uluslararası alanda itibar kazandıracaksa elbette ‘Yanındayım’ diyorum. Ama bunları sorgulamadan, tartışmadan, konuşmadan bu süreç geçmez. Bu konuştuklarım bile yetmez. Bir kelimeyle ya da bir cümleyle bu konuya tweet atacak kadar sürece çok basit bakan birisi değilim."

 

“İstanbul’un kaynaklarını halk yararına kullandığınızda işler ritmik yürür”

 

İBB’nin 565 milyon liralık parası haczedilmesine ilişkin bir soruya cevap veren İmamoğlu, “7-8 yıllık alacağı olan bir kurumun, geldiğimizde alacağı vardır, uzlaşma zemini ya da planlama ile ilgili süreç yükü bizde kalmıştır. Bu süreçleri devam eden bir işti. İşin bu tarafını bir yere koyuyorum” cevabını verdi.

 

İmamoğlu şöyle devam etti:

 

"Ama kamuoyuna şunu hatırlatmak istiyorum: Bir kamu bankası, göreve geldiğimiz gün, limitleri olan, belediyemizin kredi kaynaklarını kapattı, kullandırtmadı. Bir kamu bankası, milyonlarca insanımızın, milyonlarca liralık, 10 binlerce insanımınız bağışladığı paraları bloke etti. Şu an vatandaşın eline ulaşacak, mağdur olan insanların kullanımına fırsat verilecek süreci tıkadı bir kamu bankası. Bir proje finansmanı için kullanılmak üzere hesabında duran bir parayı, normalde koruması, belediyemizle iş birliğini son ana kadar taşıması ve irtibatta olması gerekirken telefona bile bakmayan, bakamayan, siyasi talimatla süreci yöneten bu tür anlayışların tümüyle ahlak dışı kamuoyuna deşifre edilmesi gereken bir süreç olduğunu dile getiriyorum. Ayıptır, yazıktır. Takip ediyoruz süreci. Bu ahlakdışı tutumları da takip ediyoruz. Böyle bir işlem yapılmıştır. Vicdanen, hukuken sorgulamaya devam ediyoruz."

 

İBB olarak belediyenin ve İstanbul’un kaynaklarını birilerinin kanalına değil kamu yararına harcadıklarını belirten İmamoğlu, “Bu işlerin nasıl ritmik yürüyeceğini ispat etmek için buradayız ve bunu yapacağız. Kimse endişe duymasın. Elbette ki ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Ama bizim özellikle ulaşımdaki birinci meselemiz, metrodur. Bu hatlarla ilgili sıkı, kararlı adımlar atıyoruz. Finansman konusunda da bugüne kadar başarılamayan oranda imzalar attık. Bundan sonra da atmaya devam edeceğiz” dedi.