HDP'li Sancar: Demirtaş ve Önder bu davadan ceza alıyorsa, Efkan Ala ve Beşir Atalay da yargılanmalı

6 Aralık 2018 Perşembe 20:32
HDP'li Sancar: Demirtaş ve Önder bu davadan ceza alıyorsa, Efkan Ala ve Beşir Atalay da yargılanmalı
HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında, 17 Mart 2013'te İstanbul'daki Nevruz etkinliklerinde yaptıkları konuşmalar nedeniyle verilen hapis cezası onandı.

Önder, cezasını çekmek üzere Kandıra Cezaevi'ne girerken, mevcut kararla, Avrupa İnsan Hakları'nın (AİHM), Demirtaş hakkındaki serbest bırakılsın kararı da boşa düşürülmüş oldu.

 

HDP Mardin Milletvekili ve Anayasa Profesörü Mithat Sancar ise "Eğer Demirtaş ve Önder bu davadan ceza alıyorsa, Beşir Atalay ve Efkan Ala'nın da yargılanması gerekiyor" yorumunu yaptı.

 

Sancar, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu dava özel bir dava. Demirtaş hakkında hazırlanan pek çok fezleke davaya dönüştürüldü ve 36 kadar fezleke tek davada birleştirildi. Fakat bu dava bir türlü gönderilmedi ve birleşme kararı verilmedi. Davanın konusu 2013 istanbul Nevruz'unda yapılan konuşmaydı ve tamamen barış mesajları içeriyordu. O dönemin AKP'ye yakın gazetelerinde de konuşma takdirle karşılanmıştı. Bütün televizyonlar da canlı vermişti. Böyle bir atmosferde yapılan ve iktidar çevreleri dahil geniş bir kesim tarafından alkışlanan bir konuşma için 5 yıl sonra dava açıldı ve hızla mahkumiyetle sonuçlandı."

 

Demirtaş ve Önder'e verilen cezaların 5 yılın altında olmasını dikkat çekici bulan Sancar, "Temyiz yolu kapanıyor ve istinafa gidiyor. Daha hızlı karar veriliyor. İstinaf süreci devam ederken AİHM kararı çıktı. Açıklamanın üzerinden 2-3 hafta geçti ve istinaf kararı açıkladı. Bu dava baştan sona bütünüyle kurgulanmış nasıl sonuçlanacağı belli bir dava. Mahkeme bir an önce ceza vermek için adeta çırpındı. Ceza onanınca da AİHM kararı boşa çıkmış oldu" dedi.

 

KAYNAK: SPUTNİK