'Hani Karlov'un suikastçisinin telefon şifreleri kırılmıştı?': Çinli uzman da kıramadı

17 Nisan 2018 Salı 09:21
'Hani Karlov'un suikastçisinin telefon şifreleri kırılmıştı?': Çinli uzman da kıramadı
Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesinin üzerinden bir yıldan fazla süre geçti.

Cinayetin hemen ardından iktidara yakın medya, Altıntaş'ı 'Gülen Cemaati' üyesi ilan etmiş, cep telefonu şifresinin kırıldığını ve tüm bilgilerin deşifre olduğunu iddia etmişti. 

 

Hemen tüm başlıklarda Altıntaş ve Gülen Cemaati arasında olduğu iddia edilen bağ, bangır bangır yazılıp çiziliyordu.

 

MİT'in şifreleri kırıp, Altıntaş'ın "ByLock kullanıcısı da olan 10 örgüt üyesi ile yakın ilişki içinde olduğu" ortaya çıkarılmıştı o medyaya göre.

 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin sürdürülen soruşturmada, saldırgan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefonunun şifresinin çözülmesi için İngiltere’den Çin uyruklu bir kripto uzmanı getirildi. Ancak bu uzman da şifreyi kıramadı.

 

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin savcılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre Karlov'un katili polis Altıntaş'ın telefonunun şifresinin kırılması için Ankara Adliyesi’nde özel bir oda oluşturuldu.

 

Kapısına x-Ray cihazı konulan özel odada giriş-çıkışların kontrolü için önlem alındı. 

 

Soruşturmayı yürüten savcı Adem Akıncı’nın gözetiminde 72 saat boyunca yapılan tüm çalışmalara karşın, Altıntaş’ın telefonunda bulunan ve bazı uygulamaların açılabilmesi için kurduğu ikinci bir şifreleme programı nedeniyle sonuç alınamadı.

 

16 haneli olduğu belirtilen şifre, tüm çalışmalara karşın çözülemedi. Çalışma sırasında, Altıntaş’ın telefonunun cihaza bağlanmasından sonra, 'Şifre çözümleniyor' uyarısı alındığı, yüzde 25’e kadar ilerleme kaydedilmesinden sonra, sistemin kilitlendiği belirtildi. 

 

Telefonun şifresi Apple'dan istenmiş ancak olumlu yanıt alınamamıştı.