Gazeteci Nedim Türfent'e uluslarası destek

16 Nisan 2018 Pazartesi 23:15
Gazeteci Nedim Türfent'e uluslarası destek
.

6 ifade özgürlüğü kuruluşu, tutuklu gazeteci Nedim Türfent’e bir mektup göndererek gazetecinin yalnız olmadığını gösterdi.

 

Article19, Index on Censorship, IPI, PEN International, PEN Galler ve MLSA, Nedim Türfent’e yazdıkları mektupta "Gazetecilik suç değildir ve senin suçlu olmadığını biliyoruz" ifadesini kullandı.

 

Avukatları Veysel Ok ve Barış Oflas’ın Van Cezaevi’ne giderek elden teslim ettiği mektupta ifade özgürlüğü kuruluşları Article 19, Index on Censorship, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Uluslararası PEN (PEN International), PEN Galler (PEN Cymru) ve Türfent’e hukuki destek sağlayan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), “Sadece gazeteci olarak işini yaptığını biliyoruz ve bu kadar sert ve tehditkar koşullarda işine devam ettiğin için sana saygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Mektupta ayrıca “Yaptığın iş ve onurlu duruşunla sana hayranlık besliyoruz ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılacak başvuruna destek vereceğimizi bilmeni istiyoruz. İyi bir sonuç alıncaya kadar vazgeçmeyeceğiz” denildi.

 

Mektuba verdiği cevabında Türfent, şunları kaydetti:

 

“Ben de sık sık ihlallerin yaşandığı ve bırakın dünya kamuoyunu Türkiye’nin Batısında dahil görülmeyen bir sınır kasabasında çalışmaktayken, iktidarın ve yerel devlet yetkililerinin ‘nasırına’ basan birkaç haberden sonra - özellikle sembol hale gelen aslında bugün demir parmaklıklar arkasında olmamın nedeni - bütün okları üzerime çekmiş bulundum.

 

Benim için bir gazetecilik ilkesi olan ‘hakikati görünür kılmak’ düsturu, mottosu, gazetecilik hayatımın her safhasında vücut buldu. Nitekim, söz konusu ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz’ haberini yaptıktan sonra her ne kadar devlet kurumları tarafından bir soruşturma başlatılmış olsa da ilgili kolluk kuvvetlerince birbiri ardına tehdit ve baskılara maruz kaldım."

 

Türfent ayrıca, dayanışmanın kendisine verdiği gücü vurgulayarak, “Bugün gazeteciliğin topyekun sahiplenilmesinin hacet ettiği bir prosesteyiz. Bu yüzden bu kampanya benim için çevremdeki demir parmaklıkların yok edildiği, duvarların kaldırıldığı bir kampanya oldu.

 

Özcesi, bu dayanışma kampanyasının başlatılması ve idame edilmesi noktasında emek veren tüm kuruluş ve şahsiyetlere en kalbi sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Sizlerin bu değerli dayanışması oldukça kalbimin bakiyesinde umut olmaya devam edecek” diye konuştu.

 

KAYNAK: AHVAL