"Erdoğan, Halk TV desteği karşılığında FETÖ'cü olduğu iddia edilen Aslı Baykal'ı AKP'den aday gösterecek"

16 Nisan 2018 Pazartesi 17:59
Halk TV'deki işine geçen hafta son verilen Can Ataklı, bugünkü yazısında sosyal medyada dolaşan bazı iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Halk TV’deki “Yazı İşleri” adlı programına geçen hafta son verilen Can Ataklı, atılma talimatının Deniz Baykal tarafından verildiğine dair sosyal medyada dolaşan bazı iddialara açıklık getirdi.

 

Ataklı, bunun yanında, Halk TV'nin "tek sahibi" olduğuna dikkati çektiği Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal'ın 15 Temmuz'dan sonra Gülen cemaati üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığını ve Erdoğan'ın talimatıyla kısa sürede serbest bırakıldığını; Erdoğan'ın Halk TV'nin desteği karşılığında Aslı Baykal'ı AKP'den milletvekili adayı göstereceğini iddia etti.

 

Ataklı'nın Sözcü’deki yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

 

"HALK TV BAYKAL'I DA SIKINTIYA SOKTU"

 

"Halk TV'deki işime son verildikten sonra beni de çok şaşırtan ama aynı oranda da çok mutlu eden bir gelişme yaşadım, yaşamaya da devam ediyorum.
Kamuoyunda ilk kez bir medya kuruluşunun yaptığı uygulama bu kadar büyük tepki yarattı.

 

İşten çıkarıldığım günden bu yana tepkiler kesilmediği gibi artarak devam ediyor.
Hemen şunu belirteyim ki, tepkiler sadece benim işten çıkarılmama yönelik değil aslında. Öyle sanıyorum ki özellikle demokrat, muhalif, medeni insanlar artık isyan ettiler.

 

Benim atılmam, ardından da Hüsnü Mahalli'nin aynı kaderi paylaşması duyarlı kesimleri bu kez ayağa kaldırdı. Bizlerin isimleri üzerinden milyonlarca insan artık içine atmaktan yorulduğu isyan duygularını ortaya koydu.

 

Bunun iyi irdelenmesi gerekiyor. Toplumun önemli bir bölümü medyanın tamamen AKP'lileşmesine 'dur' deme kararında artık.

 

Bu arada beni biraz üzen bir gelişme de oldu. İşten çıkarılmamdan sonra sosyal medyada bir söylenti dolaşmaya başladı. Buna göre; atılma talimatını veren kişi Deniz Baykal. Çünkü Baykal Tayyip Erdoğan'la anlaştı. Eğer Erdoğan'ın önünde Halk TV engel olarak duruyorsa bu halledilecek. Erdoğan da bunun karşılığında Baykal'a destek olacak, kızı Aslı'yı da ilk seçimde aday gösterecek.

 

Dedikoduyu yayanlar sanıyorum Baykal'ın kızı Aslı'nın 15 Temmuz'dan sonra FETÖ'cü olduğu iddiası ile gözaltına alınmasını, ancak çok kısa sürede Erdoğan'ın talimatıyla serbest bırakılmasını dayanak alıyorlar.

 

Tabii bir de Halk TV'nin 'tek sahibinin' Baykal olması da bu konudaki şüpheleri artırıyor.

 

Buna inanmam çok zor. Baykal'ın rahatsızlığı biliniyor. Böyle bir ortamda işime son verilmesi için talimat vereceğini sanmıyorum, ki ayrıca aramızdaki hukuk da en azından bunun bu kadar görgüsüzce yapılmasını engeller.

 

Buna karşı bütün bu dedikodulara rağmen Baykal cephesinden hiç açıklama yapılmıyor.

 

Belli ki Baykal zorda. Açıklama yapsa ve 'Bunlar elbette yalan' dese bu kez 'O halde muhalif gazeteciler neden hiçbir gerekçe gösterilmeden atılıyor?' sorusuna cevap vermek zorunda kalacak.

 

Çünkü öyle ya da böyle Baykal yıllardır Halk TV'nin tek sahibi olduğunu her nedense sakladı. Bu gerçek öğrenilince herkes ister istemez yayılan dedikodular yüzünden kuşkuya düşüyor.

 

Halk TV yaptığı bu operasyonla Baykal'ı hasta yatağında çok zor duruma sokmuş oldu."