"Bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan Meclis çalışanı neden hala görevde?"

14 Şubat 2018 Çarşamba 19:48
HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, TBBM’de staj yapan 16 yaşındaki lise öğrencisi bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan memur F.K.’nin hangi gerekçeyle görevine devam ettiğine ilişkin Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) memur olarak çalışan F.K. isimli erkeğin, 16 yaşındaki stajyer lise öğrencisi bir kız çocuğunu 4 ay boyunca sistematik olarak cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıkmıştı.

 

Olayın ardından çalışanın işine son verilmemiş, yalnızca görev yeri değiştirilmiş ve olay hakkında idari soruşturma başlatılmıştı.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe, konuya ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

 

F.K.’nin hala görevine devam ettiğine dikkat çeken Özgökçe, bunun gerekçesini ve yeniden tacizin tekrarlanması durumunda sorumlunun kim olacağını sordu.

 

Özgökçe ayrıca, Meclis’te 2002 yılında bu yana kadınlara yönelik cinsel ve diğer türlü şiddete ilişkin bilgi de talep etti.

 

Bedia Özgökçe’nin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

 

 

F.K. adlı kişinin cinsel taciz saldırısı sabitken ve idari soruşturma başlatılmasına rağmen başka bir birime gönderilerek göreve devam ettirilmesinin gerekçesi nedir?

 

Görev yeri değiştirilen F.K.’nin cinsel saldırı olasılığına karşı gönderildiği birimdeki çalışanlar uyarılmış mıdır, ne gibi tedbirler alınmıştır?

 

F.K.’nin yeni görev yerinde cinsel taciz saldırılarına devam etmesi halinde sorumlular kim ya da kimler olacaktır?

 

F.K. hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

 

TBMM çatısı altında 2002 yılından bu yana kadınlara yönelik cinsel şiddet ve şiddetin diğer türlerinde kaç vaka yaşanmıştır?

 

 (5) nolu sorudan devamla soruşturmaya dönüşmeyen ve kamu davası olarak yargı süreci başlatılmayan şikâyet/vaka sayısı nedir?”