Bakan Pakdemirli Nazi bayraklı uçağa bindi

16 Eylül 2019 Pazartesi 12:54
Bakan Pakdemirli Nazi bayraklı uçağa bindi
Eskişehir’de sivil havacılık etkinliğine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bindiği uçakta Nazi bayrağı olması dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Eskişehir'de düzenlenen sivil havacılık etkinliğine katıldı. Pilot lisansı olan Bekir Pakdemirli, Ferocious Frankie isimli P-51D Mustang model özel uçakla uçuş yaptı.

 

Pakdemirli'nin uçağında Nazi bayrağı olması dikkat çekti. 

 

Nazi Bayrağı'na dair açıklama yapan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Kulübü Genel Sekreteri İsmet Erol, “Müzemizde bulunan bu uçak, 1940’ta İngiltere’nin siparişiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 ayda yapılmıştır. İsmi ‘Ferocious Frankie’dir. Anlamı, ‘Yırtıcı Frankie. Ünlüdür. Er Ryan’ı Kurtarmak adlı sinema filminde de kullanılmıştır. Asıl şöhreti ise İkinci Dünya Savaşı’nda kazanmıştır. Savaş yıllarında sekiz tane Nazi uçağını düşürmüştür. Bu nedenle İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından alınan kararla, ‘Yırtıcı Frankie’nin düşürdüğü uçakların ait olduğu yerin bayrakları üzerine asılmıştır. Bu uygulama, havacılıkta savaş uçaklarıyla ilgili bir racondur” dedi.